Lidovky.cz

Umělcům v New Yorku 80. let šlo prý často o krk

Kultura

  13:30
PRAHA - Znalec newyorské undergroundové hudby, umění a klubové scény Robert Carrithers představuje v pražské Fotograf Gallery své snímky dokumentující uměleckou atmosféru New Yorku 80. let minulého století.

Výstava Roberta Carritherse nese název The Groovy Dada Lounge Revisited. foto: ČTK

Momentky a portréty Američana žijícího v Praze zachycují slavné osobnosti americké popkultury, ale i barmany či budoucí celebrity, které kdysi navštěvovaly newyorský Club 57. "Kromě fotografické hodnoty je výstava neocenitelná v tom, že Robert s těmi lidmi žil a byl součástí newyorského dění na přelomu 70. a 80. let. Dokumentoval svůj život," říká kurátor Pavel Turek.

Fotograf Robert Carrithers

Mezi šesti desítkami převážně barevných snímků jsou kromě momentek a reportážních fotografií zachycujících atmosféru doby i snímky určené pro tehdejší módní magazíny.

Legenda jménem Club 57

Club 57 na ulici St. Mark's Place v New Yorku patřil k místu, kde se potkávali non-konformní volnomyšlenkáři. Tehdy to byla čtvrt s vyhořelými činžáky a patřila drogovým dealerům, přistěhovalcům a umělcům všech disciplín. "Často tu šlo o krk. Člověk musel mít oči i vzadu a neustále kontrolovat, co se děje na ulici," vzpomínal Carrithers, který do New Yorku přijel z Chicaga v roce 1979, aby tu studoval herectví.

Robert Carrithers

V Česku žije Carrithers od poloviny 90. let. Dokumentoval polistopadové kulturní dění, svým fotoaparátem zachytil například exprezidenta Václava Havla, módní přehlídky v pražském klubu Radost nebo scény ze zákulisí Národního divadla. V současnosti pracuje na dlouhodobé sérii Bohemian Nudes, připravuje dokument o pražsko-berlínsko-australské post-punkové kapele Fatal Shore a natáčí magicko-surrealistický film z prostředí staré Prahy.

"Na tom místě bylo fascinující, že zatímco dřív se umělci potkávali v barech nebo na koncertech, tlachali a chlastali, v Club 57 něco společně vytvářeli. Koncerty se tu míchaly s výstavami i performancemi," dodal fotograf. Své první instalace měli v klubu výtvarníci Keith Haring, Kenny Scharf nebo Jean Michel Basquiat.

Podle Carritherse je i 30 let po uzavření klub legendou, která definovala jedno popkulturní období a dodnes inspiruje další umělce. Výstavu si zájemci mohou prohlédnout do 20. dubna.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.