Lidovky.cz

Každoroční exhibice je tu: Turnerova cena jde do finále

Kultura

  14:00
LONDÝN - O prestižní ocenění usiluje bizarní kabaretní performance, film o skotském psychiatrovi či detailní kresby imaginární metropole.

Spartacus Chetwynd: Odd Man Out 2011 foto: Reuters

Co mají společného nudistka, nafukovací klouzačka, věštírna a biblický lotr Barabáš? Všichni jsou součástí jediného díla, které usiluje o nejkontroverznější britskou uměleckou výroční cenu.

Show nazvanou Odd Man Out (Jeden musí z kola ven) vytvořila umělkyně jménem Spartacus Chetwynd. Performance sestává ze dvou divadelních vystoupení s neuměle vyrobenými kostýmy, loutkami a papírovými kulisami, záměrně se distancujících od "profesionálního" umění.

Spartacus Chetwynd, která žije v nudistické kolonii a na tiskovou konferenci přišla s nalepenými falešnými vousy, je jedna ze čtyř finalistů, kteří vystavují v prestižním londýnském muzeu Tate Britain a mají šanci vyhrát 25 tisíc liber, jimiž je dotována Turnerova cena. Vítěz bude vyhlášen 3. prosince v přímém televizním přenosu.

Instalace, kterou představila Spartacus Chestwynd, soupeří s filmem autorky Elizabeth Price, s detailními kresbami imaginární metropole "Nobson Newtown", které vytvořil Paul Noble, a s kombinací fotografií a filmu o životě neortodoxního skotského psychiatra, s nímž soutěží Luke Fowler.

Je to ještě umění?

Turnerova cena je určena pro umělce do 50 let. Založena byla v roce 1984 a od té doby budí veřejné debaty o tom, co je a není umění. Kritici v minulých letech často obviňovali finalisty z pouhé snahy šokovat. Naopak loňský vítěz Martin Boyce si u většiny kritků vysloužil respekt. Mezi vítězi Turnerovy ceny byl v roce 1995 slavný Damien Hirst s naloženou krávou. V roce 2001 zaujal vítěz Martin Creed, který prezentoval prázdnou mítnost, v níž se pouze rozsvěcelo a zhasínalo světlo.

Představení a skulptury Spartacus Chestwynd mají podle poznámek k instalaci vytvářet "atmosféru radostné improvizace". Jedna z jejích show se odehrává v provizorní místnosti pokryté obřími archy papíru pomalovanými obrázky papoušků, hadů a lidí, kde se mají návštěvníci poklonit hadrovému "věštci" ve tvaru kořene mandragory, jejž uctivě drží zeleně odění muži. Orákulum pak pronáší sentence jako "84 procent lidí má víc rozumu než ty" nebo "ztratíš mobil".

Odtud se návštěvníci přesouvají podél nafukovací klouzačky ležíci na boku k další divadelní instalaci, kde zahalení loutkáři v dětských šaškovských kostýmech předvádějí výjev z Bible, kde si Židé žádají propuštění lotra Barabáše namísto Ježíše.

Málem vznikl nový vesmír

Dílo Luka Fowlera sestává z fotografií lidí v běžných situacích a z filmu, který představuje život a dílo nekonformního skotského psychiatra R. D. Lainga (1927-89). Ten věřil, že psychóza nemá nic společného s chemickou nerovnováhou v mozku, ale je způsobena a poněcována sociálním prostředím, v němž člověk žije.

Mimořádně detailní výtvor nazvaný Nobson Newtown prý jeho autor Paul Noble začal tvořit náhodou, když pracoval na sadě písma. Kresby tuhou na papíře zobrazující malé a neuvěřitelně propracované detaily vycházejí ze slova uprostřed tohoto díla; z naprosto nepatrných kresbiček postupně vznikají složitější obrazy, které nakonec skládají rozlehlé, dramatické krajiny či precizní architektonické nákresy. Když prý začala vznikat souhvězdí, řekl si autor, že je čas přestat.

Elisabeth Price prezentuje video nazvané The Woolworth Choir of 1979 2012. To má tři části a kombinuje fotografie církevní architektury, klipy popových vystoupení a zpravodajské záběry známého požáru oddělení nábytku ochodního domu v Manchesteru v roce 1979.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.