Lidovky.cz

Scorsese natočil dokument o Georgi Harrisonovi

Kultura

  18:32
PRAHA - Jako věčného hledače rovnováhy mezi materiálním a duchovním světem představuje hudebníka George Harrisona ve svém třiapůlhodinovém dokumentárním filmu režisér Martin Scorsese. Snímek s názvem George Harrison: Living in the Material World mimo jiné nabízí dosud nepublikované fotografie a rozhovory s Harrisonem i s jeho blízkými spolupracovníky Ericem Claptonem, Terrym Gilliamem, Tomem Pettym a dalšími.

Režisér Martin Scorsese dostane cenu britské filmové akademie. foto: Reuters

Do vybraných tuzemských kin ho distribuční společnost EEAP uvede 25. října. Dokument přibližuje dětství slavného hudebníka v Liverpoolu, éru ve skupině Beatles, sólovou kariéru i soukromý život.

PSALI JSME:

"Čím víc jsem zkoumal jeho život, a způsob, jakým se vyrovnával se životními úspěchy a neúspěchy, tím víc mě to k němu táhlo. Myslím, že se mu nakonec podařilo pochopit pomíjivost úspěchů i proher," uvedl oscarový režisér Martin Scorsese.

Ve filmu se objevují fotografie, videozáznamy, nahrávky a rozhovory nejen se samotným Harrisonem, ale i s jeho manželkou Olivií Harrisonovou, Georgem Martinem, Paulem McCartneym, Yoko Ono, Ringo Starrem a Jackiem Stewartem. Všichni mluví otevřeně o Harrisonově výjimečném talentu, ale i o jeho vnitřních rozporech, experimentech s drogami a náklonnosti k ženám.

"Zpovídat Harrisonovy blízké a poslouchat tu úžasnou hudbu byla radost. Byl to zážitek, který si budu pamatovat navždy," podotkl Scorsese, jehož zájem o rockové a folkové muzikanty potvrzuje dokument Poslední valčík (1978), dvojdílné biografické svědectví Bob Dylan (2005), či dokument Rolling Stones (2008), zachycující vystoupení legendární skupiny.

O hudebníkovi:

Harrison patřil mezi nejvýznamnější britské hudebníky druhé poloviny 20. století. Kytarista, skladatel a zpěvák je autorem některých hitů Beatles jako Taxman, While My Guitar Gently Weeps, Here Comes the Sun či Something.

Jeho osobní duchovní cesta a celoživotní přátelství s indickým hudebníkem Ravi Shankarem pomohly přiblížit západnímu světu indickou filozofii, hudbu a náboženství.

Po rozpadu Beatles v roce 1970 zahájil sólovou kariéru a vydal album All Things Must Pass se singlem My Sweet Lord, který se dostal do čela hitparád.

V roce 1971 uspořádal dobročinný koncert pro válkou zmítaný Bangladéš. V roce 1978 stál u zrodu společnosti HandMade Films, která financovala například slavný film Monty Python: Život Briana. Na hudební scénu se vrátil v roce 1987 platinovým albem Cloud Nine, o rok později se spojil s Royem Orbisonem, Bobem Dylanem a Tomem Pettym do projektu Traveling Wilburys. Po dlouhodobé nemoci zemřel v roce 2001.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.