Lidovky.cz

Ministr Balvín chce navýšit rozpočet o 100 milionů na povodňové škody

Kultura

  10:00
PRAHA - Ministr kultury Jiří Balvín chce, aby vláda uvolnila 100 milionů korun na odstranění povodňových škod v jeho resortu. Ze stejných důvodů bude na středečním jednání kabinetu požadovat navýšení rozpočtu ministerstva kultury na příští rok o 400 milionů korun.

Zámek Liběchov při ničivých povodních v roce 2002. foto: MAFRA - Jan Zátorský

Sdělila to mluvčí ministerstva Anna Ješátková. Ke konci srpna ministerstvo evidovalo 126 poškozených památkových objektů s odhadovanými škodami za více než 550 milionů korun, doplnila.

Přestože škody způsobené na kulturních památkách letošní červnovou povodní jsou nižší než v roce 2002, ministerstvo kultury podle mluvčí nemůže zajistit v rámci svého schváleného rozpočtu z vlastních finančních prostředků odstranění těchto škod. "Ve schváleném rozpočtu pro rok 2013 bylo pro programy na úseku památkové péče vyčleněno pouze 378 milionů korun, což je o přibližně 25 procent méně než v roce 2012," řekla mluvčí. Proto bude ministr požadovat navýšení letošního rozpočtu i rozpočtu na příští rok.

Škody se odhadují na 192 miliony korun

K předkládanému materiálu se uskutečnilo zkrácené připomínkové řízení, v rámci kterého se k materiálu vyjádřilo bez připomínek ministerstvo pro místní rozvoj; připomínky ministerstva financí byly do materiálu zapracovány.

Povodně a přívalové deště v červnu způsobily škody na 24 zpřístupněných památkových objektech ve správě Národního památkového ústavu. Ke konci srpna je celkový odhad přímých škod za všechny zpřístupněné památkové objekty spravované Národním památkovým ústavem 192 miliony korun.

Poškozeny byly nejrůznější druhy památek. Kromě několika sakrálních staveb (Putim, Týn nad Vltavou, Dobronice u Bechyně, Křešice, Hřensko) a zámeckých staveb (Koloděje nad Lužnicí, Trojský zámek, Podmokly) představují většinu poškozených památek měšťanské domy (například Český Krumlov, Týn nad Vltavou či Roudnice).

Další významnou položkou jsou venkovské domy a usedlosti, které byly zasaženy zejména v širokém rozlivu v Ústeckém kraji. Postiženy byly také některé památky technické povahy, jako například silniční mosty (Putim, Děčín, vodní elektrárna (Šlovice), vodní mlýn s jezem (Kamenická stráň) či přístav a loděnice (Vědomice) a zdymadlo (Střekov).

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.