Lidovky.cz

PÍSEŇ V HLAVĚ: Magické účinky Kohoutkovy komety

Kultura

  7:00
Na albu rockové kapely R.E.M. Fables Of The Reconstruction najdeme písničku se zvláštním názvem: Kohoutek.

Kohoutkova kometa foto: Reprofoto

Jeden z prvních milostných songů Michaela Stipea a spol. vypráví o lásce, která zpřetrhala mosty a je pryč – jako ta nebeská vlasatice, z níž kdysi média udělala „kometu století“.

Na vesmírném tělese není zajímavé jen to, že ho objevil koncem února 1973 (tedy před čtyřiceti lety) na hvězdárně v Hamburku český astronom Luboš Kohoutek. Pozoruhodný je i její dopad na světovou kulturu, a zejména hudbu.

Na přelomu let 1973 a 1974 ji sledovali astronauti z americké stanice Skylab. V téže době předvedl jazzový skladatel Sun Ra svůj Koncert pro Kohoutkovu kometu a elektropopová skupina Kraftwerk vydala kompozici s názvem Kometenmelodie.

Od Floydů k folkařům

Britští rockeři Argent spojili s tímto úkazem hned tři skladby, hollywoodští psychedelici Yahowha 13 pojmenovali svou první desku Kohoutek. Jazzrockoví Weather Report s odcházejícím basistou Miroslavem Vitoušem se jevem inspirovali na albu Mysterious Traveller.

Ozval se i zapomenutý klasik amerického folku Burl Ives, jenž v pětašedesáti náhle vyrukoval se singlem The Tail Of The Comet Kohoutek. A už od roku 1972 koluje mezi fanoušky pirátská nahrávka koncertu Pink Floyd, známého jako In Celebration Of The Comet – The Coming Of Kohoutek. Při vší úctě k Českému klubu skeptiků, co to na tom Kohoutkovi jenom je?

Píseň v hlavě každé pondělí

Příště: V prádelnách kajícných Magdalén

 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.