Lidovky.cz

Na knižním čtvrtku bodoval nejnovější román Khaleda Hosseiniho

Afghánistán

  15:00
V rámci Velkého knižního čtvrtka, který se letos konal již po čtvrté, se nejvíce prodával román A hory odpověděly od autora Khaleda Hosseiniho. Na druhém místě se umístil román Pád od Simona Mawera a na třetím místě titul Osvětimská knihovnice Antonia G. Iturbeho.

Khaled Hosseini: A hory odpověděly foto: Reprofoto

Uvedl to zástupce distributora a pořadatele akce Ctirad Fuchs. "Tituly z akce Velký knižní čtvrtek obsadily v první desítce nejprodávanějších titulů celkem sedm míst v den zahájení akce v internetovém knihkupectví Kosmas.cz. Čísla tržeb po prvním víkendu (čtvrtek 10. 10. až neděle 13. 10.) byla o 20 až 130% vyšší v prodejnách kamenné sítě Kosmasu a v internetovém knihkupectví o 40 %," dodal Fuchs.

Čtěte také

Kromě tradičních autogramiád v jednotlivých knihkupectvích letos poprvé proběhlo i setkání autorů se čtenáři v Městské knihovně v Praze. Návštěvníci si mohli poslechnout například vyprávění Jiřího Padevěta, autora knihy Průvodce protektorátní Prahou. Z jeho původně plánovaného půl roku práce to byly nakonec tři roky a šest měsíců psaní a skoro až "detektivního" pátrání v archívech. Smutné, ale zajímavé bylo povídání s paní Ditou Krausovou, jejíž osoba je skutečnou předlohou postavy z knihy Osvětimská knihovnice. Bohdan Sláma se rozpovídal o tom, jaké to je dělat rozhovor s Milošem Formanem a jak vznikala kniha Povolání režisér.

Příběh z afghánského venkova

Největší zájem měli čtenáři o knihu A hory odpověděly Khaleda Hosseiniho. Americký prozaik a lékař afghánského původu (nar. 1965) vydal svou románovou prvotinu Lovec draků v roce 2003. Byla vydaná v několika desítkách světových jazyků a s více než 10 miliony prodanými výtisky se řadí mezi světové bestsellery. Úspěšný byl i druhý román Tisíce planoucích sluncí (2007). 

Ve své nejnovější knize se Hosseini vrací do rodného Afghánistánu, ale zavede čtenáře i  do Paříže či Kalifornie. Vypráví příběh sourozenců rozdělených v dětství: Abdullah vyrůstá v chudobě afghánského venkova a nepřestává toužit po ztracené sestře Pari. Ta mezitím na bratra zapomněla a je vychovávaná v bohaté rodině v Kábulu a Paříži. Na pozadí téměř šedesáti let dramatické afghánské historie se odehrává příběh lásky, ztrát i obětí. Je lepší být odtržený od rodiny než trpět bídou? Co mohou či mají udělat bohatí pro chudé? Jak silná jsou rodinná pouta a jaké následky mají naše rozhodnutí? Na tyto otázky hledá Hosseini v mistrovském vyprávění odpověď.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.