Lidovky.cz

Politici zrušili ústeckou činohru. Herec pak pohlavkem 'vychoval' šéfa správní rady

Kultura

  9:21aktualizováno  13:31
ÚSTÍ NAD LABEM - Jeden z herců Činoherního divadla města Ústí nad Labem napadl po jednání zastupitelů předsedu správní rady Jana Eichlera kvůli zrušení stávající činohry, zasahovat museli strážníci. Policie incident uzavřela jako přestupek, herec bude muset zaplatit pokutu. Ústecká radnice nyní vypíše konkurz na ředitele nově vzniklého Činoherního studia.

Ředitel Činoherního divadla Vladimír Čepek foto: Lidovky.cz

Divadlo totiž v současné podobě končí, zastupitelé v pondělí schválili vznik nové příspěvkové organizace Činoherní studio města Ústí nad Labem. Stávající divadlo míří k likvidaci. Nemá z čeho zaplatit únorové výplaty, město mu navíc vypoví kvůli závažným chybám nájemní smlouvu. Incident se odehrál v budově magistrátu bezprostředně po nočním jednání zastupitelů, kteří rozhodli, že založí nové divadlo. Současné, které funguje jako obecně prospěšná společnost, míří k zániku.

Herec Jiří Maryško po jednání udeřil předsedu správní rady divadla Jana Eichlera. "Strážníci ho zpacifikovali a jedou s ním do teplické nemocnice na ošetření. To je v případě použití donucovacích prostředků běžné, aby lékaři vyloučili zranění," vysvětlil krátce po incidentu zástupce ředitele Městské policie Jan Novotný.

Herec Jiří Maryško

Policie napadení předsedy správní rady hned v úterý uzavřela jako přestupek. "Věc bude předána správnímu orgánu jako přestupek proti občanskému soužití," řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Podle informací ČTK Maryško policistům do protokolu řekl, že "byl natolik rozhořčen jednáním zastupitelstva, že poškozenému uštědřil výchovný pohlavek".

Kromě Činoherního divadla působí Jiří Maryško v divadle Demago. Eichler na jednání zastupitelstva řekl, že Maryško platí za ubytování v budově divadla nájemné 15 korun měsíčně. Kvůli smlouvě s jeho divadlem Demago město Činohernímu divadlu navíc vypoví nájemní smlouvu. Tu uzavřelo bývalé vedení divadla v roce 2009 na dobu neurčitou. Demago za pronájem platilo polovinu vybraného vstupného ze svých představení. "Bylo to v podstatě o tom, že 50 procent dostává divadlo a 50 procent divadlo Demago a spočítejte si náklady na jednu akci. To nebylo výhodné," doplnil Eichler.

ČTĚTE TAKÉ:

Stávající Činoherní studio teď míří k likvidaci, nemá totiž z čeho zaplatit únorové výplaty. Město mu navíc vypoví kvůli závažným chybám nájemní smlouvu. Nová příspěvková organizace dostane od města letos osm milionů korun. Ve správě bude mít budovu divadla, zároveň má vyjednat přechod zaměstnanců divadla a jejich divadelních představení.

Opoziční zastupitelé navrhovali pro současné divadlo dotaci 12 milionů korun, pro návrh ale nezískali dostatek hlasů.

Herci si stěžují na pochybné financování

Divadlo, známější pod názvem Činoherní studio, přerušilo kvůli nejasnostem ve financování provoz 31. ledna. Nepodalo ani žádost o grant na činohru vypsaný městem, což prakticky znamená po 42 letech existence konec souboru. Divadelníci nepodání žádosti zdůvodnili tím, že grant byl špatně vyhlášený. Rada města na konci ledna rozhodla o tom, že peníze na činohru rozdělí ve dvou grantech. Osmimilionový je určen pro studiovou formu činohry, další čtyři miliony na činohru v budově Severočeského divadla opery a baletu. Dosud město financovalo Činoherní divadlo dotací. Vloni od města dostala scéna na své fungování 9,5 milionu korun.

"Nemám k tomu co říct, je to velké zklamání," řekl po rozhodnutí zastupitelů ředitel divadla Vladimír Čepek.

Herci v pondělí předali zastupitelům i petici. Divadlo během měsíce podpořilo víc než 21.000 lidí, bezmála 8000 jich bylo z Ústí nad Labem.

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.