Lidovky.cz

Knižní čtvrtek přinese napětí i humor, doprovodí ho autogramiády

Blízký východ

  12:00
Na pultech knihkupectví se už zítra objeví tucet novinek, které slibují různorodé čtenářské zážitky: je mezi nimi detektivka od Jo Nesboa, povídková sbírka Jiřího Hájíčka, biografická kniha Andrey Sedláčkové, sonda do izraelsko-arabského konfliktu z pera bývalého izraelského velvyslance v OSN, tragikomické vyprávění z protialkoholní léčebny od Jiřího Formánka a další.

Andrea Sedláčková: Moje pařížská revoluce foto: Prostor

Detektivní žánr zastupuje kromě zmíněného Jo Nesboa, od nějž vychází titul Přízrak, ještě kniha Bohové Gothamu od Lyndsay Fayeové. Historická krimi je zasazena do ulic New Yorku v roce 1845, kde je jednoho dne objeven tajný hřbitov dětí.

Josef Formánek: Úsměvy smutných mužů

V prostředí protialkoholní léčebny se odehrává příběh Josefa Formánka Úsměvy smutných mužů. Místy úsměvné, místy drsné příběhy čtyř pacientů, kteří se skamarádí při nelehkém úkolu - zbavit se závislosti. Podaří se jim přitom vyhrát válku s démonem alkoholu? K dalším českým titulům, které se probojovaly do tuctu potenciálně bestsellerových novinek, patří povídkový soubor Jiřího Hájíčka Vzpomínky na jednu vesnickou tancovačku. Po úspěšných románech Selský baroko a Rybí krev, oceněných Magnesií Literou, se Hájíček představuje výborem ze své povídkové tvorby. Dějištěm sedmnácti povídek je jihočeský venkov.

Andrea Sedláčková: Moje pařížská revoluce

Třetí českou novinkou je autobiografický román režisérky Andrey Sedláčkové, která v knize Moje pařížská revoluce vzpomíná na rok 1989, který prožila jako čerstvá emigrantka. Tehdejší studentka FAMU odjela do Paříže dva měsíce před revolucí, kterou pak pozorovala z povzdálí. Sedláčková popisuje týdny a měsíce plné dramatických situací, nejistot a zklamání, ale i okouzlení novým prostředím, krásným městem, ve kterém stojí za to žít, svobodou, kterou stojí za to dýchat.

Českou tvorbu doplňuje satirická črta Markéty Šichtařové a Vladimíra Pikory Lumpové a beránci. Kniha slibuje suchý situační humor, gradující napětí, nečekané psychologické prozření i nanejvýš aktuální varování pro společnost v příběhu od autorů už několika úspěšných titulů.

Více o titulech čtěte zde:

Pro milovníky literatury faktu je určen Boj o Jeruzalém od Dorea Golda. Bývalý izraelský velvyslanec v OSN a poradce premiérů Ariela Šarona a Benjamina Netanjahua ve své knize vysvětluje, proč bitva o Jeruzalém nabývá na intenzitě právě dnes. Na pozadí třítisícileté historie města a dějin tří největších monoteistických náboženství dokazuje, že svobodný přístup k svatým místům křesťanů, židů i muslimů dokáže zajistit pouze Stát Izrael. Kniha je opatřena bohatým poznámkovým aparátem a představuje nenahraditelný zdroj informací pro všechny, kdo se zajímají o izraelsko-arabský konflikt a situaci na Blízkém východě.

Samuel Shem: Duch místa

K dalším titulům Knižního čtvrtka patří kniha Kořistí v Kaddáfího harému od Annick Cojean, román Kate Atkinsonové Život za životem, historická freska George R. R. Martina Rytíř Sedmi království a Duch místa Samuela Shema. Spisovatel a lékař Samuel Shem přijdese do Prahy svou knihu osobně uvést. Pro děti je určena kniha Martina Sodomky Jak si postavit motorku. 

Uvedení nových titulů doprovodí i několik akcí, na kterých se budou moci čtenáři setkat osobně se svými oblíbenými autory.

Velký knižní čtvrtek – seznam akcí:

16.10.2014 15:30
Andrea Sedláčková - autogramiáda
Palác knih Luxor, Václavské náměstí 41, Praha 1

16.10.2014 17:00
Samuel Shem - autogramiáda
Palác knih Luxor, Václavské náměstí 41, Praha 1

16.10.2014 17:00
Velký knižní čtvrtek v Městské knihovně
Městská knihovna, Mariánské náměstí 1, Praha 1
Setkání s autory: Josefem Formánkem, Markétou Šichtařovou, Jiřím Hájíčkem, Andreou Sedláčkovou a autorem obrázkových knížek pro děti Martinem Sodomkou. Programem bude provázet Petr Vizina, moderátor pořadu U zavěšené knihy vysílaného na ČT Art. Všechny velkočtvrteční tituly bude možno zakoupit na místě se speciální slevou 20%.

23.10.2014 17:00
Velký knižní čtvrtek v Brně
knihkupectví Dobrovský, Joštova 6, Brno
Setkání s autory: Josefem Formánkem, Jiřím Hájíčkem, Vladimírem Pikorou a Martinem Sodomkou. Programem bude provázet Nikola Šindelářová, moderátorka mnoha brněnských kulturních akcí.

Tradice Knižního čtvrtka pochází z Velké Británie, kde již řadu let mají tzv. „Super Thursday“– každý rok první čtvrtek v říjnu vychází v jeden den množství zajímavých knižních titulů s potenciálem bestsellerů. Jedná se o událost, o které (před i po) referuje většina ostrovních médií. Následným efektem je zvýšení zájmu o propagované tituly v období po „Super Thursday“, symbolické odstartování vánoční sezóny na knižním trhu, zviditelnění titulů.

S podobně zaměřenou akcí, nazvanou Velký knižní čtvrtek, přišel v roce 2011 tuzemský knižní distributor Kosmas. Společně s předními českými nakladateli jako jsou například Host, Argo, Kniha Zlín, Paseka nebo Garamond se snaží vybrat a představit vždy to nejlepší z nadcházející sezóny. Od roku 2013 se pořadatel rozhodl uspořádat „knižní čtvrtek“ dvakrát do roka a přinést tak čtenářům výběr jak jarních, tak i podzimních titulů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.