Lidovky.cz

15 milionů pro Renče. ‚Skandální‘ rozhodnutí rozklížilo Fond kinematografie

Kultura

  20:35aktualizováno  21:56
PRAHA - Fond kinematografie se rozklížil. Může za to rozdělení grantů, velkou část přidělených peněz totiž získal Filip Renč. Na protest se od rozhodnutí fondu distancovalo pět radních včetně předsedy Rady Petra Vítka. Naznačují, že hlasování bylo zmanipulované.

Prezident Miloš Zeman vyznamenal režiséra Filipa Renče foto:  Michal Růžička, MAFRA

„Došlo ke zneužití institutu tajného hlasování,“ píší ve společném prohlášení (celé najdete ZDE) radní, kteří se od výsledků distancovali.

Z 25 milionů získal Renč 15

O peníze se přihlásilo 31 zájemců v kategorii Celovečerní hraný film, žádali celkem o 241 milionů korun. Radní fondu v tajném hlasování rozhodli, že peníze dostanou tři snímky:

  • 15 milionů dostane na natáčení filmu Lída Baarová Filip Renč
  • 6 milionů získá režisér Miloš Zábranský na snímek Tenkrát v Ráji
  • 4 miliony má slíbeny Josef Abrhám ml. na film Když nemůžeš, přidej

Fond kinematografie rozděloval 25 milionů korun na podporu vznikajících snímků. Radní fondu v tajném hlasování rozhodli, že peníze dostanou tři snímky a zdaleka nejvíce z nich - 15 milionů kroun - dostane Filip Renč na chystaný film Lída Baarová.

Experti by hodnotili jinak, tvrdí kritici

Rozhodnutí vzbudilo značný rozruch. Oproti minulým letům přisoudilo nebývale velkou část peněz jednomu snímku, navíc radní dříve hodnotili lépe úplně jiné snímky. Na peníze tak mohou zapomenut jiní režiséři (např. Hřebejk, Sláma, Sedláček, Trojan nebo Václav).

Rozhádaná Rada

Radní, kteří se od rozhodnutí distancovali:

  • Petr Vítek (předseda Rady)
  • Vladimír Soják (místopředseda Rady)
  • Tereza Czesany Dvořáková
  • Jaromír Kallista
  • Jiří Voráč
  • Tereza Brdečková
  • Zuzana Kopečková

Radní, kteří za rozhodnutím stojí a mluví o nerespektování demokratického hlasování:

  • Jana Škopková
  • Sylva Legnerová
  • Zdena Štěpánová
  • Pavel Dragoun
  • Ludvík Klega

„Mezi podpořenými projekty ve výrobě není jediný, který by byl podpořen v předchozí fázi vývoje. Naopak projekty podpořené ve vývoji zůstaly mimo podporu ve výrobě, ačkoli dosáhly ve fázi přípravy přesvědčivé kvality a byly výborně připravené k realizaci. Uvedené výsledky se také rozcházejí s hodnocením expertů,“ píše pětice nespokojených radních, k nimž se přidaly i dvě členky Rady, které kvůli podjatosti nebodovaly Tereza Brdečková a Zuzana Kopečková.

Hřebejk má smůlu

Zbylých pět členů Rady ve svém prohlášení obviňuje protistranu „z naprosto nepřípustného a nedemokratického chování“. „Výsledek demokratického hlasování je regulérní výsledek.

Renč nemá ve filmových kruzích dobrou pověst od konce října, kdy přebral od prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání, přestože není jasné, čím si ho režisér filmů, které nad konkurencí nevynikají, zasloužil. (ČTĚTE: Vyznamenání od umazaného Zemana je stigma, nešetří kritikou režisér Hřebejk)

A rozhodnutí fondu budí velké pochybnosti. Radní, kteří se od rozhodnutí fondu distancovali, naznačují, že došlo k podvodu. Každý radní může udělit hodnocenému snímku maximálně 100 bodů. Výsledek se zprůměruje. A zde je právě problém. Pokud někdo dá jednomu snímku plnou stovku, což by měl dostat jen naprosto výjimečný film, a jiným schválně dává málo, deformuje tak celkový průměr. A to přesně podle sedmi radních učinila zbývající pětice.

Politické tlaky?

„Pro český film je to velká momentální ztráta. Je nás v Radě sedm, kdo považujeme tento výsledek bodování za skandální a neregulérní, protože ve výzvě se sešly mimořádně silné projekty předních producent i autorů. Peněz na ně bylo velice málo, přesto se nabízelo několik čestných řešení,“ citoval Respekt.cz Terezu Brdečkovou. „Tady ovšem nešlo o zdravou různost názorů, nýbrž o tzv. účelové, špinavé bodování. Bohužel, špinavé bodování, tj. diskreditaci žádosti lze sice poznat, nikoliv ale dokázat.“

Naštvaní radní vidí problém v anonymní volbě. Dává podle nich prostor pro korupční jednání a aktivity různých lobbistů. „Anonymita založila nové aktivity: stále častěji slyším o parlamentních lobbistech, kteří po kanceláři Fondu chtějí to či ono. Vyrojily se rádobyhistorické filmové projekty s vysokým rozpočtem, které se tváří jako vlastenecké počiny a mají podporu poslanců,“ napsala Brdečková.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.