Lidovky.cz

Pan Tau i Maxipes Fík. V Olomouci vystavují ilustrace Jiřího Šalamouna

Kultura

  14:00
OLOMOUC - Nejvýznamnější ilustrátorské práce Jiřího Šalamouna, ale také grafickou tvorbu a volné kresby vystavuje do 17. května olomoucké Muzeum moderního umění. Výstavu nazvanou No tohle!? pořádá muzeum při příležitosti Šalamounových osmdesátin.

Jiří Šalamoun: Maxipes Fík foto: Jiří Šalamoun/ Licence: Česká televize

Podle autora koncepce výstavy Jana Rouse patří Jiří Šalamoun mezi nejvýznamnější české ilustrátory. „Jeho tvorba je bezpochyby součástí zlatého fondu české knižní kultury 20. století. Mnohé knihy se dokonce staly generačními ikonami,“ řekl historik umění s tím, že Šalamoun výtvarně doprovodil přes osmdesát knih a vytvořil téměř dvě desítky autorských knih a bibliofilií.

Jiří Šalamoun (*17. dubna 1935)

Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a na Hochschule für Graphik und Buchkunst v Lipsku.

Spolupracoval s časopisy 100+1 zahraničních zajímavostí či Film a doba, s nakladatelstvími Mladá fronta, Československý spisovatel, Odeon, Albatros, Lidové nakladatelství a dalšími.

Ilustroval několik desítek knih, nejznámější je jistě Maxipes Fík a další varianty jeho dobrodružství, Čilišnek Pavla Šruta nebo Pan Tau Oty Hofmana či Poslední Mohykán J. F. Coopera.

Jako výtvarník je autorem řady animovaných filmů a plakátů, a to jak filmových, tak i divadelních a výstavních.

Od roku 1990 do roku 2003 vedl ateliér ilustrace na VŠUP, v roce 1992 byl jmenován profesorem. Působil na akademiích v Salcburku, Mohuči a Ohiu.

Jiří Šalamoun,

Mezi dětskými knížkami dosáhly největší popularity příběhy Maxipsa Fíka, kterým předcházely kreslené večerníčky. „Do jisté míry představuje Maxipes Fík v Šalamounově tvorbě svět sám o sobě, patřil jen dětem, vycházel vstříc dětské fantazii a představám o dobrodružství, hlavně však vycházel z pocitu důvěrného a bezpečného prostoru domova,“ doplnil Rous. Návštěvníci olomoucké výstavy podle něj uvidí pět originálních ilustrací ke knize Rudolfa Čechury. Postavě, která je často vnímána jako synonymum pro Šalamounovu tvorbu, navíc pořadatelé částečně zasvětí i doprovodný program.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.