Lidovky.cz

Dokumentární film o Filipu Topolovi ukáže i dosud nepublikované rozhovory

Kultura

  17:58
Film Václava Kučery Takovej barevnej vocas letící komety připomene jednu z nejdůležitějších osobností českého kulturního života posledních let Filipa Topola. Dokumentární snímek, který vstoupí do tuzemských kin 24. září, vypráví o skladateli, textaři, klavíristovi a zpěvákovi skupiny Psí vojáci, jehož tvorba zasáhla tři generace.

Filip Topol foto: MAFRA - Libor Teichmann

Snímek odkrývá, jak se v jeho životním osudu a postojích odrážela doba před i po sametové revoluci, jeho posedlost hudbou a láska k Mozartovi, ale také jeho závažná nemoc. „Celým filmem prostupují písně, které sám autor označoval za formu svých deníků, a jeho povídky, doplněné postřehy a vzpomínkami jeho životních souputníků a přátel. V neposlední řadě obsahuje záznamy rozhovorů s hlavním protagonistou v unikátních archivech, z nichž mnohé dosud nebyly publikovány,“ sdělila mluvčí projektu Michaela Braná.

Dokument vznikl v produkci Romka Hanzlíka, Václava Kučery, Petra Kozy a koprodukci České televize, Indies MG a Bio Art Production. 

Nedožité 50. narozeniny Filipa Topola letos 12. června oslavili koncertem v pražském Divadle Archa. Skupiny Plastic People of the Universe, Už jsme doma, Echt!, Zuby nehty, Krch-off, Pavel Zajíček, Mucha, Květy a další na něm zahráli kromě svých skladeb na akci s názvem Sbohem a řetěz! vlastní verzi vybrané písně Psích vojáků.

Filip Topol zemřel 19. června 2013 ve věku 48 let. Na vzpomínkové akci byla pokřtěna nahrávka z loňského koncertu Sbohem a řetěz, který se uskutečnil v pražském Lucerna Music baru a na festivalu Eurotrialog Mikulov. V rámci koncertu bylo také uvedeno album perokreseb Filipa Topola z roku 1984 Angus Burge, které vydala Knihovna Václava Havla v limitovaném nákladu 300 kusů.

Psí vojáci poprvé veřejně vystoupili v roce 1979 na IX. Pražských jazzových dnech. Bylo jim tehdy pouhých 13 let, přesto se vzápětí stali předmětem zájmu tehdejší Státní bezpečnosti (StB). Skupina nemohla veřejně vystupovat a účastnila se jen soukromých undergroundových akcí. Po roce 1989 se Psí vojáci stali oblíbenou koncertní skupinou, kromě klubových koncertů vystoupili na řadě festivalů v Česku i zahraničí. Jejich písně byly použity ve filmu Žiletky režiséra Zdeňka Tyce, kde si Filip Topol zahrál hlavní roli. Kombinace poetických, syrových a drásavých textů s hrou na klavír činila z jeho projevu neopakovatelný zážitek. Pocházel z umělecké rodiny. Bratr Jáchym je básník a spisovatel, otec Josef Topol byl dramatik a Filipovým dědečkem byl spisovatel Karel Schulz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.