Lidovky.cz

Ve Španělské synagoze promítnou němé filmy Mayi Deren a dalších židovských tvůrkyň

Kultura

  14:00
PRAHA - Němé filmy tří tvůrkyň židovského původu budou pokračováním cyklu Cinegoga ve Španělské synagoze. Jde o filmy, jež vznikly až po roce 1929, který je považován za definitivní konec éry němého filmu. Všechny budou uvedeny s novým hudebním doprovodem. Ve Španělské synagoze, která patří k nejkrásnějším z pražských synagog a má výjimečné akustické kvality, mohou diváci snímky zhlédnout 9. a 10. října.

Maya Deren na snímku za 40. let. Alexander Hackenschmied foto: Alexander Hackenschmied

Letošní Cinegoga představí tvorbu Američanek Stelly Simonové, Mayi Derenové a Tilly Loschové, které zanechaly stopu v experimentální kinematografii, fotografii, tanci a filmové teorii. Jejich krátkometrážní snímky vznikaly jako záměrně němé experimenty soustředěné výhradně na řeč filmového obrazu.

Nejstarší z uváděných filmů je z roku 1928 a nese název Sex/ruce: Život a lásky něžného pohlaví. Jde o jediné filmové dílo Stelly Simonové (1878 - 1971), která jej vytvořila při svém studijním pobytu v Berlíně. Třináctiminutový film je dnes považován za jeden ze stěžejních snímků feministického proudu v západní kinematografii. Při promítání v synagoze jej hudebně doprovodí Tomáš Reindl pětitónovými melodickými motivy. „ ... neboť lidská ruka, jakožto hlavní herecký aktér filmu, má ve valné většině případů právě pět prstů,“ vysvětluje Reindl.

Další tvůrkyni, Mayu Derenovou (1917-1961), připomenou tři snímky. Každý trvá zhruba čtvrt hodiny a vznikl v letech 1943 až 1946. Jedním z nich je i snímek Odpolední osidla, který Derenová natočila se svým mužem, Alexanderem Hammidem původem z Prahy.

Sedmiminutovým němým filmem Tanec rukou pak Cinegoga představí americkou tvůrkyni Tilly Loschovou (1903-1975), která se narodila ve Vídni. Loschová byla v první řadě baletkou a tanečnicí, objevila se mimo jiné po boku Freda Astaira. Film Tanec rukou natočila na vrcholu své nezávislé taneční kariéry. Hudbu k filmu složila Michaela Pálka Plachká. Uvedla, že si po celou dobu tvorby záměrně neposlechla původní hudbu. „Toto srovnání si nechám až po premiéře,“ dodala.

Projekt Cinegoga připravuje Židovské muzeum v Praze. Spojuje němý film, živou hudbu a historickou architekturu. Odehrává se ve Španělské synagoze zbudované v roce 1868 v maurském slohu, interiérová výzdoba vznikla v 80. letech 19. století. Synagoga byla po dlouhou dobu duchovním centrem pražských německy hovořících Židů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.