Lidovky.cz

Brutalistní krása v Kotvě. Vnučka Věry Machoninové představí příběh slavné architektky

Kultura

  13:00
PRAHA - Jak vypadaly první obchodní domy v Československu? Jaká byla jejich architektura? Nebo jak vypadá oblečení z recyklovaných materiálů? Přehlídka mladého českého designu Czech Design Week láká nejen na prodejní výstavu, ale také na přednášky a putování za příběhem brutalistní architektury. Tu symbolizuje například pražský obchodní dům Kotva, kde se přehlídka bez vstupného až do 13. listopadu koná.

Půdorys tvoří mnoho šestihranů, které jsou vzájemně propojené. foto: Czech Design Week

Příběh architektky Věry Machnoninové, která stojí například za stavbami jako karlovarský hotel Thermal nebo pražské centrum DBK, odkryjí její vnuci Jan a Marie Kordovští případně komentátor architektury Adam Gebrian. Ti vezmou již tento pátek a sobotu návštěvníky do míst, která nejsou v Kotvě běžné přístupná.

Obchodní dům Kotva - Vánoce 1976

Zajímavou přednášku nabízí na sobotu například i Petr Rokůsek, investor do nových technologií. Ten společně s návrhářkou Monikou Drápalovou představí projekt Free Circle, jehož doménou je módní funkční oblečení vyrobené z recyklovaných PET lahví. Napoví tak, jakou budoucnost čeká oděvní průmysl díky novým technologiím. Podrobný program přednášek a komentovaných prohlídek je možné najít zde.

Krom toho nabízí Kotva od přízemí do třetího patra instalace čtyř desítek designérů. Mezi nimi vyniká například první český digitální komiks Nanits Chronicles. Jeho tvůrci, mezi které patří například i Michael Petrus, vytvořili ucelený svět, kromě komiksu i nejrůznější doplňky a rekvizity v reálné velikosti. Kotva nabízí i pohled do krejčovské dílny, precizní práci se dřevem nábytkářů Morales či skleněné bandasky či jídelní servis sklářského ateliéru Astera.

Přehlídka Czech Design Week má již i svého vítěze. Nejlepším designérem přehlídky je Design Fabrika, který představil nábytek z popelnic, jmenují se Bins.

Vítězem Design Weeku se stal nábytek z popelnic BINS. Autorem návrhu je Jan Vopálka z Brna.

Proč právě nábytek z popelnic? „Jan Vopálka dokázal z tak všední věci, která bývá poměrně nehezká, udělat ušlechtilý kus nábytku. Originálním a vtipným způsobem mohou být tyto popelnice zpestřením interiéru,“ komentoval jeden z porotců Roman Humlíček. Jeho specializací je pánská krejčovina, přičemž 16 let pracoval jako hlavní návrhář značky Blažek.

Popelnice se jmenují Bins a nabízí širokou škálu možností – od zabudovaného umyvadla, taburetu, židle, originální pípy na pivo, nebo také kosmetického stolku. Jan Vopálka za tuto kolekci nábytku dostal originální cenu, kterou navrhli loňští vítězové přehlídky formace Vobouch. Pro jejich styl je charakteristická kombinace betonu a porcelánu, dělají tak vázy na pomezí užitného předmětu a uměleckého objektu.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.