Lidovky.cz

V Izraeli zemřela žena, která se soudila o Kafkovu pozůstalost

Kultura

  13:57
Tel Aviv - V Izraeli o víkendu zemřela ve věku 85 let Eva Hoffeová, dcera sekretářky spisovatele Maxe Broda, který byl vydavatelem děl Franze Kafky. Informoval o tom v neděli deník Haarec. Rodina Hoffeové vedla dlouholetý spor o vlastnictví vzácných rukopisů pražského rodáka a spisovatele Kafky, v němž v roce 2016 izraelský nejvyšší soud definitivně přiřkl tato díla Národní knihovně v Jeruzalémě.

Eva Hoffee foto: Haaretz

Izraelský deník v této souvislosti připomněl, že i přes rozhodnutí nejvyššího soudu Národní knihovna stále nemá přístup k některým dokumentům, jež jsou pořád v bankovních sejfech v Tel Avivu a Curychu. Důvody jsou podle deníku mimo jiné byrokratické a právní.

Národní knihovna, která by díla chtěla vystavit i pro veřejnost, se domnívá, že v pozůstalosti v těchto sejfech je i řada vzácných Kafkových dopisů a rukopisů, včetně rukopisu povídky Venkovský lékař, i jeho kresby.

Eva Hoffeová se narodila v roce 1933 v Praze. Jako šestiletá utekla s rodinou před nacisty do tehdejší Palestiny, kde po válce vznikl stát Izrael. Po absolvování vojenské služby v izraelské armádě pracovala Hoffeová mnoho let jako letuška. Na rozdíl od své sestry Ruth Weislerové, která zemřela během soudní kauzy o Kafkovu pozůstalost, Eva Hoffeová nemá potomky.

Matka sester Hoffeových Esther pracovala jako sekretářka Maxe Broda, který byl Kafkovým přítelem a po spisovatelově smrti v roce 1924 spravoval jeho pozůstalost. Když Brod v roce 1968 v Tel Avivu zemřel, uvedl podle pozdějších soudních verdiktů v závěti, že jeho pozůstalost včetně Kafkových spisů má být předána veřejnému archivu. Esther Hoffeová ale místo toho dílo rozprodávala v aukcích.

Například v roce 1988 podle deníku Haarec prodala Hoffeová rukopis Kafkova románu Proces za dva miliony dolarů (asi 44 miliony korun). Nový majitel ale předal tento rukopis německému literárnímu archivu v Marbachu, kde je dodnes.

Po smrti Esther Hoffeové v roce 2007 přinesl deník Haarec reportáž, v níž mimo jiné uvedl, že Brodova sekretářka ignorovala závěť svého zaměstnavatele a ilegálně prodávala Kafkovo dílo. Národní knihovna v Jeruzalémě pak rodinu zažalovala. Izraelské soudy posléze rozhodly, že rodina nabyla Kafkovo dílo nelegálně.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.