Lidovky.cz

V češtině vychází první velký román od Salmana Rushdieho. Věnuje se Obamovi a Trumpovi

Kultura

  14:17
Praha - Nový román Salmana Rushdieho, v němž se světoznámý prozaik nechal inspirovat současnou Amerikou a nástupem Donalda Trumpa na post nejsilnějšího muže světa, vychází v češtině. Román Zlatý dům se stal jednou z nejoceňovanějších knih roku 2017, označuje se za první velký román trumpovské éry i za Velkého Gatsbyho současné doby. Sdělil v sobotu Lukáš Růžička z nakladatelství Paseka.

Salman Rushdie foto: Reuters

Mnohovrstevnatý příběh, který rámuje vláda Baracka Obamy a volba nového prezidenta, vypráví o záhadném magnátovi Neru Goldenovi a jeho třech synech. Mocný muž, který střeží tajemství své minulosti, se stěhuje do luxusního domovního bloku v newyorském SoHo. Ve svém okolí vyvolává řadu dohadů a fám mimo jiné kvůli výstřednímu chování a sňatku s krásnou a vypočítavou ruskou emigrantkou. Jedním z těch, kdo se touží o Nerovi dozvědět víc, je vypravěč románu, mladý filmař René, který chce natočit o Goldenově rodině a jejích osudech polodokumentární film.

Jednasedmdesátiletý Salman Rushdie, rodák z Bombaje, je autorem 13 románů a několika dalších svazků próz, esejů a publicistiky. Knižně debutoval románem Grimus (1975). Jeho druhý román Děti půlnoci, barvitá sága o šesti desetiletích moderních indických dějin, byl v roce 1993 jmenován nejlepším z děl oceněných v předchozích 25 letech prestižní literární cenou Booker Prize a roku 2008 rovněž zvítězil ve čtenářské anketě ke 40. výročí této ceny.

Výrazný ohlas zaznamenaly i další Rushdieho romány romány Hanba, Satanské verše, Hárún a Moře příběhů, Maurův poslední vzdech, Zem pod jejíma nohama, Zběsilost, Klaun Šalimar, Čarodějka z Florencie, Luka a Oheň života a Dva roky, osm měsíců a osmadvacet nocí, svazek kratších próz Východ, Západ a kniha vzpomínek Joseph Anton. Roku 2007 byl Rushdie britskou královnou povýšen do šlechtického stavu.

Knihu Joseph Anton nazval podle krycího jména, jež používal během skrývání před možným útokem muslimů. Pseudonym složil z křestních jmen spisovatelů Josepha Conrada a Antona Pavloviče Čechova. Vzpomínal v ní také na to, jak mu bývalý český prezident Václav Havel na počátku 90. let chtěl pomoci. Havel tehdy hodlal během své první návštěvy Británie v roli československého prezidenta udělat jasné gesto na podporu umělce, kterému kvůli klatbě íránského ajatolláha Rúholláha Chomejního spojené s finanční odměnou hrozila smrt. Se spisovatelem se proto chtěl setkat, nakonec se tak ale nestalo, setkání bránila česká i britská strana.

Spisovatel žije kdesi v New Yorku, jehož anonymita mu umožnila relativní návrat do běžného života. Přesto často při svých zahraničních cestách využívá tělesné strážce. V roce 2001 byl Salman Rushdie hostem Festivalu spisovatelů v Praze.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.