Lidovky.cz

Kultura

Zdánlivě nekonečné pohyby Slunce. Fotka s nejdelším expozičním časem na světě byla ukrytá v plechovce

2 953 oběhů Slunce. Fotografie s nejdelším expozičním časem na světě. foto: Regina Valkenborghová

LOS ANGELES - Zapomenutá plechovka od cideru s fotografickým papírem „snímala“ osm let oblohu, což je považováno za nejdelší expoziční dobu v historii fotografování. Snímek tvoří 2953 čar od Slunce, jak se v průběhu desítek ročních období pohybovalo od východu k západu. Za rekord může i fakt, že na improvizovaný fotoaparát jeho majitelka zapomněla.
  5:00

Expoziční čas (nebo také doba expozice) udává dobu, po kterou je otevřená závěrka fotoaparátu, kterou do přístroje proniká světlo. U rychle pohybujících se předmětů dlouhá expozice způsobí jejich rozmazání, krátká doba naopak „zastavení v čase“.

Fotografka Regina Valkenborghová, tehdejší studentka univerzity v britském Hertfordshiru, se v rámci projektu rozhodla udělat improvizované fotoaparáty za pomocí plechovek od nápojů a fotografického papíru.

„Chtěla jsem zjistit, jestli má v digitální době stále hodnotu klasická analogová fotografie,“ sdělila pro CNN. V roce 2012 po sérii několika experimentů umístila jeden z improvizovaných fotoaparátů na hvězdářský dalekohled univerzitní observatoře. 

Letos v září přístroj našel technický správce observatoře David Campbell. Valkenborghová byla přesvědčená o tom, že fotoaparát nemohl tak dlouho fungovat a poprosila ho, aby plechovku vyhodil. „David se naštěstí ještě předtím podíval dovnitř,“ přiznala Valkenborghová, jež dnes pracuje jako fotografický technik na své domovské univerzitě. 

Campbell tak našel fotku s nejdelším expozičním časem na světě. Dosavadní rekord držel německý umělec Michael Wesely, jehož fotografie měla expoziční dobu čtyři roky a osm měsíců. 

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.