Lidovky.cz

Kultura

Na Toyen v respirátoru, na faraony s lístkem předem. Kam po otevření výstav a muzeí vyrazit?

Obraz z roku 1925 s názvem Cirkus od avantgardní malířky Toyen. foto: ČTK

PRAHA - Počínaje pondělím se znovu může v Praze a v dalších sedmi krajích na výstavy, do muzeí a na památky. Své sály otevřela jak Národní galerie, tak Národní muzeum a další instituce.
  9:47

Největším lákadlem Národní galerie je výstava Toyen: Snící rebelka, která ve Valdštejnské jízdárně začala sice už 9. dubna, ale zatím byla k vidění jenom online. Do expozice může najednou vstoupit maximálně 53 návštěvníků tak, aby každý z nich měl okolo sebe 15 metrů čtverečních prostoru. Také je nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy, pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. Aby to měli lidé lehčí, plánuje galerie vypsat online rezervační termíny, na něž si lidé budou moci koupit předem vstupenky. Lístky ale budou k dostání i na místě v klasické pokladně.

Obraz malířky Toyen s názvem Piková dáma.
Obraz malířky Toyen nazvaný A teď, když přijde čas.

Kromě Toyen láká galerie také na expozice Staří mistři (Schwarzenberský palác), Staří mistři II (Šternberský palác), Středověké umění v Čechách a střední Evropa 1200–1550 v Klášteře sv. Anežky České nebo 1796–1918 Umění dlouhého století a 1918–1938 První republika ve Veletržním paláci. Přístupná je také knihovna a archiv galerie – podmínkou je respirátor a dezinfekce rukou.

V Národním muzeu je možné stále navštívit Sluneční krále, kteří tu budou k vidění do 6. června. Podmínkou je ale dopředu koupená vstupenka na konkrétní den a hodinu přes internet. Na ostatní výstavy jako jsou Czech Press Photo, Olympijské Tokio, Slavní čeští skladatelé nebo Korona v muzeu! je možná vyrazit s lístky z běžné kamenné pokladny.

Rozhodně bych vyzvedl kultovní oltář správce sýpek Sanchuptaha
Velice si cením například světově unikátního nálezu soch z komplexu Nefera a...

Co se dalších pražských galerií týče, včera či dnes otevřela Galerie Jaroslava Fragnera (1920–2020 Praha–Tokio / Vlivy, paralely, tušení společného), Galerie Václava Špály (Miroslav Polách – Open End), Villa Pellé (Muzeum lichožroutů: Vstup vítaný!!! Galiny Miklínové) či Ateliér Josefa Sudka na Újezdě (Tereza Zelenková – Mrtvý jazyk). Naproti tomu Uměleckoprůmyslové museum a obě jeho pobočky Dům U Černé Matky Boží a Galerie Josefa Sudka na Hradčanech otevřou až příští úterý.

Kromě Prahy dostaly zelenou také galerie a muzea v Královéhradeckém, Pardubickém, Karlovarském, Plzeňském, Libereckém a Středočeském kraji. V Galerii moderního umění v Hradci Králové jsou tak ode dneška přístupné expozice Minulé století – dvacet osobností, Posledních padesát let či Nekousavě kousati – Dar Vladimíra Preclíka Královéhradeckému kraji. Ve foyer galerie zůstává intervence Dalibora Bači Za Kulisou, kdy si umělec postavil ve vstupní hale dřevěnou komoru a v ní strávil čtyři týdenní pobyty bez jídla a zpráv z vnějšího světa. 

Kdo by si chtěl udělat výlet na sever do Oblastní galerie Liberec zřízené v bývalých městských lázních, narazí tu na výstavy Davida Hanvalda a Maji Nagelowe i na prodlouženou expozici Poezie & Performance. Východoevropská perspektiva. 

Autoři:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.