Lidovky.cz

Podle zákona k síle

Názory

  8:46
O demonstraci neonacistů chystané na 10. listopad v pražském židovském městě se psalo měsíc předem. Noviny by byly hloupé, kdyby tak nečinily - uprostřed zkumavky veškerého dění. Zopakují to i měsíc před akcí ohlášenou pro Plzeň? Nikdo soudný by výplatu nevsadil, ale bylo by chybou téma vytěsnit. Nejde ani tak o samotné neonacisty, ale spíše o jejich legalismus.
Neonacisté - ilustrační foto

Neonacisté - ilustrační foto foto: Lidové noviny

Už víme, že stát se dokáže vypořádat s holými lebkami, s rasistickými výstřelky, s hajlováním. Ale dokáže se vypořádat s tím, když fajnoví nositelé těchto myšlenek kladou důraz na zákon? O to tu kráčí, jak ukázal i včerejší rozhovor serveru iDNES s Václavem Burešem. „Můj názor na holokaust je určen zákonem, to vysvětluje vše.“ A výzva ke střelným zbraním? „Jak jsem uvedl v pozvánce, je to paragraf 60, odstavec d zákona o zbraních a střelivu.“

 Zákon, svoboda projevu, tak vypadá slovník kultivovaných neonacistů. Ti lidé zákon skutečně znají a vědí, jak ho využít. Žádná novinka. Věděl to už Lenin, využíval to Hitler (i norimberské zákony byly, legalisticky vzato, „košer“), znali to i českoslovenští komunisté.

Má se stát bránit též legalisticky? Má přijmout zbraň vnucenou nepřítelem? Na první pohled to má logiku, kdo jiný by měl hájit puntičkářský výklad zákona než stát, ten, kdo zákon formuluje a vymáhá. Jenže v praxi stát takhle jen hledá právní kličky: akci nezakazuje kvůli neonacistickému charakteru, ale proto, že svolavatel se přejmenoval z hnutí A na hnutí B.

 Tudy cesta nevede. Odhoďme legalistický computer probírající čísla a odstavce paragrafů. Ten nestanoví, kde přesně je hranice mezi svobodou slova i shromažďování a prezentací zla. Odpověď hledejme spíše u těch, kteří ještě nosí číslo vytetované v Osvětimi.

Je osobně až tak nezasáhne, pokud se na internetu šíří překlad Mein Kampfu nebo se někde potají scházejí neonacisté. Ale značně je vyděsí, vidí-li nabízet Mein Kampf běžně na stáncích nebo mašírovat národovce židovskou čtvrtí. Zápas proti šíření myšlenek éterem bývá marný, ale stojí za to bojovat proti jejich veřejné prezentaci, proti pochodům na veřejných místech. Právě cíleným výběrem lokalit a časů nám to neonacisté usnadňují.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.