Lidovky.cz

Tlustí kocouři a role státu

Názory

  19:40
Ad LN 8. 1.: "Tlustí kocouři" z ČEZ
Nezáviďme tlustým kocourům, ptejme se na roli státu.  Již starověký žalmista věděl,  že „sešly z cesty nohy toho, kdo závidí“. A vyjde nastejno, jestli tlustý kocour je hamoun, nebo filantrop. Závist je ošklivá vždycky. Navzdory tomu, že jak postřehl Miloš Čermák (Proč jsme si ho vykrmili? LN 9.12), jedná se o sumu přemrštěnou a nezaslouženou. Ptejme se spíše:  Jakou roli stát v ČEZ hraje? Odpověď na tuto otázku nám zůstávají  komentáře dosti dlužny.
 Slyšeli jsme o hladu po elektřině a převisu poptávky nad nabídkou. O nedostatku zdrojů. O chybějících elektrárnách jinde a jejich prosperitě u nás. Neotřesitelné pozici ČEZ  na českém trhu. Společnost využívá možnosti výhodně prodat do zahraničí. O tom, že 40% cen reguluje energetický úřad. Bez regulátoru trhu by ceny vzrostly až o 20%. Také víme, že letošní zdražení o 10% není poslední. A to bez ohledu na enormně rostoucí zisky společnosti. Odborník nežasne a laik se diví.
 ČEZ není státní firmou. Dovoluje poloviční podíl státu mezi akcionáři ovlivnit jmenování pěti členů představenstva? Podílel se stát na jejich jmenování a jakým způsobem? Předseda byl jmenován 2004, tři členové 2006 a pan Hlavinka 1.1.2008. Mohl posledně jmenovaný, pár dní po svém jmenování, být jazýčkem na vážkách, či nikoli? Proč byl právě v kritické chvíli jeho předchůdce vyměněn? Stát chce ČEZ prodat, aby ucpal díry v rozpočtu. Nezodpovězenou otázkou zůstává, zda stát vůbec smí enormní zdražování cen ovlivnit. Cenovou politiku vůbec. Pokud vůbec chce. A jaké má na to páky.  A pokud ano, tak do budoucna: mohl by stát ceny (pro domácnosti i firmy) kontrolovat,  pokud by ČEZ prodal? A dokáže to nyní? Pokud nikoli, jedná se jen o bouři ve sklenici vody a mělo by nás to nechat chladnými.
Autor:
Témata: ČEZ, Miloš Čermák
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.