Lidovky.cz

Humanitární katastrofa

Názory

  9:13
Moskva tvrdí, že ruská armáda vytlačila z Cchinvali gruzínskou. Jako bychom se vrátili o sedmdesát let, do srpna 1938, a slyšeli z Berlína, že wehrmacht vytlačil československou armádu z Liberce. Cchinvali je metropolí gruzínské Jižní Osetie právě tak, jako byl Liberec metropolí československých Sudet. Takhle může vypadat válka na Kavkaze českýma očima.

Dmitrij Medveděv foto: ČTK

Jenže postmoderní doba preferuje hmyzí oči, každou událost chce vidět poskládanou z mnoha různých pohledů. Jeden takový, kosovský, známe už skoro deset let. Tehdy se Srbsko rozhodlo uplatnit svrchovanost nad celým Kosovem – právě tak jako teď Tbilisi nad celou Gruzií. Tehdy se ocitla v roli uprchlíků polovina kosovských Albánců – právě jako teď polovina obyvatel Jižní Osetie. Tehdy svět začal mluvit o humanitární katastrofě – právě jako teď ruský prezident Dmitrij Medveděv.

Humanitární katastrofa, to je klíčový pojem. Před deseti lety legitimizoval zásah NATO proti Srbsku. Přesvědčil dokonce zeleného pacifistu Joschku Fischera, čerstvého ministra zahraničí Německa, aby souhlasil s intervencí. Teď ho používá Medveděv. Dobře jím ilustruje posun od kágébácké rutiny k dikci práva. Zatímco Vladimir Putin v roli premiéra hovoří o gruzínských operacích jako o genocidě a krvavém dobrodružství, Medveděv se drží humanitární katastrofy. Jeho metoda hodného policajta funguje lépe, účinněji, i když cíl Moskvy – získávat vliv – je stále týž. Když Západ využil humanitární katastrofu před deseti lety v Kosovu, přece teď nemůže říkat, že v Jižní Osetii už to pravidlo pro ruský humanitární zásah neplatí.

Evropa stojí před problémem, jak ten propletenec různých pohledů rozplést. Už to není tak černobílé, jako když ruská armáda zdecimovala Čečensko. Takže když už jsme u kosovských paralel, je třeba zdůraznit dvě věci. Zaprvé se výraz humanitární katastrofa opírá v případě Jižní Osetie pouze o ruské zdroje. Za druhé se právě Moskva vždy vyslovovala proti nezávislosti Kosova. Tak proč teď hájí osetský separatismus?

Za pět měsíců začíná české předsednictví EU. Kosovo a Jižní Osetie, to je Rubikova kostka, kterou podědíme po Francii.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.