Lidovky.cz

Knížák je a zůstane osamělým běžcem

Názory

  18:27
Ad LN 11. 9.: Je to soukromá věc, říká Knížák
Všechno má své hranice. Skupinou Guma Guar byl napaden Milan Knížák jako umělec. Byla zesměšněna jeho práce od 60. let do dneška.
Nebudu se rozepisovat o tom, v jak nefunkčním, zadluženém a umělecky pokleslém (zvlášť Moderní sbírka) stavu Národní galerie byla a jaký neuvěřitelný kus práce musel Milan Knížák vykonat, aby jí dostal do normálního stavu. Také je mi známo, že novináři rádi přijmou kohokoliv, kdo "nadává na Knížáka".
Skupina GG si myslí, že může vše. Zneužít kohokoliv, cokoliv, zvýznamňovat se zneužitím známých osobností, ale nechce za to nést žádnou odpovědnost. Směšné jsou jejich názory na období totality, kde se věci neřešily trestním oznámením výtvarníka na výtvarníka, ale za cokoliv, co se lišilo, komunisté rovnou zavírali. Seznam totalitních postihů Milana Knížáka je mnohonásobně delší než součet všech uměleckých akcí skupiny GG. Ještě v r. 1989 zakázali M. Knížákovi výstavu, která měla probíhat v listopadu 1989. Na Knížáka v totalitě donášeli a proti němu vystupovali výtvarní umělci a lidé kolem výtvarného umění. Situace se nezměnila. Skupiny novodobých svazáků se chovají stejně jako jejich komunističtí předchůdci.
Žiji s Milanem Knížákem od r. 1973, podílím se na většině jeho aktivit a důvěrně znám všechny polohy jeho života.
Pánové Mikuláštíkové, Tominové a vám podobní - máte moje pohrdání. Mohu udělat jediné - omluvit se Milanu Knížákovi za vás a vám podobným za hrubosti, neomalenosti, křivdy a nepravdy, kterých se dopouštíte.
Knížák je a zůstane osamělým běžcem. A vám doporučuji - držte se skupin, aby jste nezanikli, jako jedinci jste neviditelní.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.