Lidovky.cz

S Havlem pro radar

Názory

  8:55
Když už máme samozvaně aktivistického prezidenta, tedy Klause, mohli bychom mít i vyzvaně aktivistického exprezidenta, tedy Havla. Ta úvaha člověka napadá, pozoruje-li vznik týmu, který nejméně čtyři roky povede Ameriku. Hillary Clintonová jako navržená ministryně zahraničí. Co to znamená pro české zájmy a radar v Brdech?

Radar USA na Marshallových ostrovech foto: Úřad vlády ČR

Hillary byla nejen manželkou, ale i vládní spolupracovnicí prezidenta Clintona v době, kdy Amerika projekt protiraketové obrany rozjela. Ano, tehdy byl schválen onen radar na Aljašce, který si rádi prohlížejí čeští politici.

Václav Havel se jasně vyslovuje pro radar v Brdech, jasněji než Václav Klaus, přitom pro Clintonovou zůstává ikonickou postavou z doby, kdy se světoví lídři chlubili přátelstvím s českým prezidentem. A vicepremiér Alexandr Vondra byl nejenom Havlovým spolupracovníkem v Chartě 77 i na Hradě, ale i velvyslancem v USA za Clintonovy éry.

 Selský rozum tu říká: má-li Topolánkova vláda skutečný zájem o radar, o připoutání Česka k Americe, udělá vše pro to, aby do své snahy zaangažovala Havla coby páku na Washington. Ale krizově manažerský rozum ODS říká něco jiného: pozor na „havloizaci“ strany. Uvidíme, jaký je Mirek Topolánek frajer. Bojí se víc nařčení z „havloizace“, či toho, že ztratí nejtěžší český kalibr na Obamovu vládu?

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.