Lidovky.cz

Rady proti radaru

Názory

  8:37
Jednoznačná podpora pro rozmístění pilířů amerického protiraketového deštníku, která včera zazněla v sídle NATO, je špatnou zprávou. Tedy špatnou zprávou pro ty, kteří na volání po aliančním přikývnutí založili své pochyby, či přímo odpor.

Nedávno dobudovaný radar protivzdušné obrany NATO v Nepolisích na Královéhradecku. foto: Alexandra MlejnkováČTK

Stejně tak, jako se marné ukazují vyhlídky na změnu kurzu americké zahraniční politiky po triumfu Baracka Obamy. Nominace „proradarových“ ministrů zahraničí a obrany - tedy Hillary Clintonové a Roberta Gatese - vypovídá o tom, že přinejmenším zde se tolikrát opakovaná změna čekat nedá.

Odpůrci radaru ale nemusí věšet hlavu, ještě zbývá řada argumentů. Jen namátkou - lze žádat vyčkání do doby, než bude mírumilovná Moskva přikyvovat omezování svého vlivu ve svých dřívějších državách. Je možné dál svalovat odpovědnost na voliče a žádat referendum o otázce, která je jen jedním z podtémat našeho vstupu do aliance. Anebo poukazovat na to, že systém protiraketové obrany stále není plně funkční. Což ostatně nebude asi nikdy, zvláště pokud nebude celý vybudován...

Ani přívrženci protiraketového deštníku ale nemají vyhráno. Kromě nejasné podpory v Poslanecké sněmovně může americké plány zbrzdit postupující globální ekonomická krize. Argument se souhlasem NATO se už ale vyprázdnil.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.