Lidovky.cz

(Ne)báječná léta s Bushem

Názory

  11:44
Američané budou mít ode dneška nového prezidenta, Baracka Obamu, a tři čtvrtiny z nich jsou rády, že mohou dát Georgi Bushovi vale. Sedmdesát pět procent je při odchodu prezidenta nezvykle vysoké číslo, jež zároveň naznačuje velkou míru nespokojenosti s Bushem a velkou míru naděje v Obamu.

George Bush foto: ČTK

Američané vyčítají Bushovi převážně dvě věci, válku v Iráku a finanční krizi. Seznam Bushových chyb, podle jeho odpůrců, je však výrazně delší a obsahuje například mučení válečných vězňů, omezení občanských svobod ve jménu války proti terorismu, zanedbání honu na údajného strůjce jedenáctého září Usámu bin Ládina, falšování důkazů spojujících Al Kajdu se Saddámem Husajnem, plýtvání miliardami dolarů na kontrakty v Iráku pro Halliburton a další spřízněné firmy, zdvojnásobení státního dluhu, nelegální odposlouchávání amerických občanů, nepovedenou vládní reakci na hurikán Katrina, přespřílišnou deregulaci finančních trhů...

A také nedůsledné prosazování zbývajících finančních regulací, snížení daní pro nejbohatší a vštěpování pocitů obav a zoufalství mnoha spoluobčanům. Bushovi příznivci to samozřejmě vidí jinak. V jejich očích Bush odstranil nebezpečného vůdce v Iráku, bránil Ameriku před dalším teroristickým útokem a rozšířil demokracii a prosperitu ve světě. Nyní se na to často zapomíná, ale Bush se dlouho těšil vysoké popularitě. Většina Američanů si svého prezidenta velice váží, i v případě, že ho nevolili a ne vždy s ním souhlasí. Věří, že prezident je výjimečnou osobností, která jedná v zájmu Spojených států a vede zemi dopředu. U Bushe tento model zpočátku také platil, ale během jeho druhého mandátu byl silně zpochybňován.

Bush byl čím dál více považován za člověka pod vlivem lidí a společností, které neměly zájmy Spojených států vždy na prvním místě. Ty zlé úmysly, buď oprávněně, anebo ne, byly často přičítány viceprezidentu Dicku Cheneymu a jeho skupině neokonzervativců, kteří měli na prezidenta neúměrný vliv.

Spojené státy na křižovatce
George W. Bush nebyl zdaleka nejchytřejším americkým prezidentem, ale jako politik měl jiné přednosti. Je velice přátelský a umí zapadnout do kolektivu. Byl typickým „frat boy“, tj. členem studentského spolku – v jeho případě na Yaleově univerzitě, kde vládne loajalita, kamarádství a pocit nároku na bohatství a moc.
 
Ve filmu Olivera Stonea nazvaném krátce W mladý Bush oslňuje své budoucí „bratry“ tím, že je schopen všechny vyjmenovat, včetně přezdívek, když mu při zasvěcovacím ceremoniálu nálevkou do hrdla nalívají alkohol. Při vítání Bushe do spolku prezident bratrství prohlašuje, že „členové spolku Delta Kappa jsou čestní, slušní muži, kteří mají charakter určený Bohem. To, dohromady s rodinným bohatstvím, je důvod, proč ovládáme svět.“

Spojené státy se nacházejí na křižovatce a není zatím jasné, jestli budou moci odvrátit směr prosazovaný Bushem a jeho „bratry“. Obama sice představuje jiný druh prezidenta, ale je také ve vleku událostí iniciovaných Bushem. Sám Obama tvrdí, že by se Amerika měla dívat do budoucna, a ne zpět. Před týdnem naznačil, že pravděpodobně nepodnikne hluboké vyšetřování Bushových programů týkajících se odposlechů amerických občanů či zacházení s potenciálními teroristy.

Obama tvrdil, že by měl být zahájen proces v případě jasného porušení zákona, ale dal najevo, že nepovažuje za jisté, že zákony skutečně byly porušeny. Během prezidentské kampaně však mluvil jinak. Tvrdě kritizoval některá protiteroristická opatření a zpochybnil tvrzení Bílého domu, že exekutivní pravomoci prezidenta je umožňují. Jestliže Bush a jeho nejbližší spolupracovníci nebudou vyšetřováni, někteří zarytí demokraté budou velice zklamáni. Paul Krugman, laureát Nobelovy ceny, napsal v New York Times, že by to znamenalo, že lidé u moci jsou nad zákonem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.