Lidovky.cz

Radar - nabídka, která se nedá odmítnout

Názory

  18:35
Ad LN 11. 2.: Za nás by radar nestál, naznačil Paroubek


U příležitosti projednávání amerického radaru naším parlamentem je třeba podívat se na tuto problematiku i z hlediska historie zajištění bezpečnosti našeho státu. Po první světové válce, po vzniku našeho  státu v roce 1918 žil celý národ v euforii z nabyté svobody. Nikdo si nepřipouštěl, že by mohla být naše republika ohrožena. Smlouvy o vojenské pomoci s Francií, Sovětským svazem a Velkou Británií se však v okamžiku vzniku fašistického Německa ukázaly jen jako cár papíru. V roce 1938 nás v Mnichově mocnosti Francie a Velká Británie při první příležitosti hodily do chřtánu Hitlerovi. Je třeba položit si i nyní otázku, jak by se zachovala Evropská unie v podobném případě. Již nyní před naším předsednictvím Evropské unii nás začaly Francie a Německo poručníkovat, zpochybňovat naši kompetentnost v řízení
EU, nabádat, abychom srazili patky a v předklonu, s čepicí v podpaží uctivě kývali. Naskýtá se otázka „s kým tedy?“. Vzhledem k tomu, že jsme malá země, a vzhledem k novým válečným technologiím svoji bezpečnost vlastními silami nezajistíme. Evropská unie nedisponuje žádnou globální protiraketovou obranou.
Je zarážející a téměř katastrofický přístup některých politických stran – ČSSD, KSČM a Zelených – k nabídce USA postavit protiraketový radar u nás. Takováto historická nabídka se neodmítá a lze za ni jen poděkovat. Bez USA by nikdy nebylo dosaženo výsledků I. a II. světové války. Bez jejich zbrojního a hlavně ekonomického potenciálu by obě tyto války skončily porážkou demokratických států i SSSR. Připomeňme tisíce potopených lodí přivážejících zásoby a zbraně do Velké Británie i obrovskou materiální pomoc Sovětskému svazu. Připomeňme statisíce amerických občanů, kteří položili životy za naši svobodu. Položme otázku poslancům ČSSD, hlavně panu Paroubkovi a panu Zaorálkovi: S kým hodláte zajistit bezpečnost našeho státu? S Libyí? S Ruskem, které nás okupovalo 40 let a v r. 1968 nás spolu s dalšími státy Varšavské smlouvy zákeřně přepadlo? Že nás v budoucnosti nic neohrozí, může být názor jen diletanta nebo toho, kdo z negativního stanoviska chce vytlouct podlý politický kapitál.
Tento radar není namířen proti Rusku nebo proti jinému státu, ale proti raketám. Nechme na americké vládě, jestli radar bude nebo ne. My si však přejme, aby u nás radar postavili. Má svoji důležitost globální, z bezpečnostního hlediska je však pro nás důležitá i samotná přítomnost amerických vojáků na našem území.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.