Lidovky.cz

Tomský: Vyhnání z ráje

Názory

  21:52
Jak přirozeně a krásně nedokonalý by byl lidský svět bez sociálních inženýrů, bez onoho věčného nutkání všechno měnit, rozuměj korumpovat lidskou přirozenost a osvědčené tradice vidinou pokroku a lepšího světa. Už od nepaměti hlásí všichni bogastrojci: stvoříme svět nanovo a dokonalejší.

Třeba taková centrální banka, poslední relikt ústředního plánování, jak ji nazývá madridský profesor Huerta de Soto. Instituce na výrobu levných peněz, abychom se všichni měli lépe. A ti šikulové z bank, kteří už dávno překonali omezenou rovnici příjmů a splátek, protože se na věčné časy pojistili proti nesplácení. A náš úžasný sociální stát, který pomocí státních dluhů jednou provždy vyrovná odpornou a nepřirozenou sociální a materiální nerovnost lidí. Je třeba pokořit omezené zdroje světa. Teologický rozměr má dnes hospodářská recese: creatio ex nihilo, stvořit něco z ničeho. Budete jako bohové. Nekřičeli jsme dost hlasitě: odstup Satane? Jenomže všichni chtěli víc a víc. „A otevřeny byly jejich oči, a poznali, že jsou nazí.“

Pokušitel už od věčnosti nepotřebuje spát. Na každou lidskou bryndu má stejný lék: ještě víc, milánkové, a zaklíná se vědecky HDP. A větší spotřeba je nejen příjemná, ale vede i k ekonomickému růstu a zaměstnanosti. Ať žijí zářné zítřky kreativního účetnictví!

Co se nemá, je teď už známo, leč nic naplat, politici v mnoha zemích ekonomice navzdory chystají značné dotace průmyslu. A další deficity a další dluhopisy. A když to nestačí máme další produkt na krizi - monetarizaci. Nevíte co to je? Prastará rotačka na peníze. Co však s finanční bublinou? Ta by přece měla splasknout! Krize vyhnít a virtuální podniky zkrachnout. Vždyť vypůjčené/vytištěné státní dotace a investice oběh nadbytečných peněz zvýší, a ty budou z principu nehospodárné, z ekonomického pohledu přímo škodlivé (dislokační) a nakonec způsobí inflaci. Třeba takové šrotovné – budiž, je to alespoň pěkný dárek chudým. Proč má však Evropa a Amerika vyrábět dotovaná auta, když to umí Korejci a Japonci mnohem lépe a levněji? Globální ekonomika vyžaduje, aby každý dělal jen to co umí.

Západní hospodářství a trvale zbyrokratizovaný stát dnes nemá rezervy produktivity (inovace) a zatím ani velkou nezaměstnanost (ta začíná až zhruba od deseti procent po odečtu trvale nezaměstnatelných). Finanční injekce proto nemají co stimulovat, krizi jenom prodlouží a prohloubí. Světová banka věští pokles HDP v Americe v letošním roce na 3,4% a v Evropě na 1,5%. Věřte, nevěřte.

A co na to ekonomové? Ti mají také krizi. Bezradně diskutují o neschopnosti předvídat konstantní lidské chování, mluví o rozdílu mezi normativní a pozitivistickou vědou nevědou, o nefunkčních ekonometrických modelech, které se odtrhly od lidské přirozenosti. Papír a matematické modely snesou ledacos. A klasická teorie, jak se zdá, korupci socialismem sociálního státu vůbec nepředpokládala. Vycházela z představy omezujících vlád a vlády zdravého rozumu. Model tržní ekonomiky předpokládal dokonce ctnosti – obchodní solidnost, spořivost a hlavně nežít nad poměry.

„I vykázal je Hospodin ze zahrady v Edenu, aby v potu tváře zemi obdělávali. Na východ od zahrady usadil cheruby s plamenným mečem, aby střežili cestu ke stromu života.“

Co teď? Finanční stimulus? Ale ovšem, tak jako v době Marshallova plánu, potřebujeme jen pořádnou devastaci a nevyužitou kapacitu lidí. My ji sice nemáme, můžeme však v dnešním provázaném světě stimulovat ekonomiku Číny, Indie či Brazílie a jejich růstem zaplatit náš propad. A ještě se navíc vyhneme inflaci. Krásná nová teorie, které se chopil i jeden z velkých hříšníků Skot a presbyterián, Gordon Brown, přestože přišla z Vatikánu. Na dubnové schůzce států G20 by k tomu rád ještě přidal bonus: pryč s protekcionismem - zrušte světová cla a všechny protekční tarify!

Nádherně prosté! Zbývá už jen maličkost, přesvědčit, že pomoc cizím, schopným a chudým je dobrý kšeft i pro nás. Že nenaviděná globalizace opravdu funguje.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.