Lidovky.cz

Oko za oko

Názory

  7:21
Studii zkoumající mládež, která se dostala do konfliktu se zákonem, a porovnávající názory mladistvých v rozmezí patnácti let lze nahlížet dvěma způsoby. Lepší perspektivu lze vyčíst třeba z toho, že „mládež na okraji“ daleko silněji odsuzuje sexuální násilí, vzrůstá její ponětí o nedotknutelnosti majetku, za nepřípustné považuje projevy rasismu a aplikaci kolektivní viny.

Mladí nemají důvěru ve stát ani policii (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vcelku pochopitelná a vysvětlitelná je též nedůvěra k autoritám (státu, policii), je to přece jen zkušenost mladistvých na hraně zákona.
 
Studie potvrzuje i trendy projevující se ve většinové populaci, a sice větší toleranci k sexu mladistvých a také ke konzumaci drog.

 Jenže studie ukazuje i odvrácenou stranu - z nedůvěry ve stát vyplývá přijímání principu oko za oko jako univerzálního řešení. Čili pokud se vám stane újma, je na vás, abyste to napravili. Zkoumaná skupina si je vědoma rizik, které s sebou násilná odveta nese, avšak považuje takové řešení za nejefektivnější.

Zde je zřetelné, že nejen policie či stát, ale ani dospělí, rodiče a učitelé nejsou těmto mladým oporou, u které by hledali pomoc. Je otázkou do pranice, zda vyznavači přímé odvety mezi mladými nejsou inspirováni autopsií, potkávají bezmocné učitele vystavené šikaně a provokacím žáků, a nesmějí na agresi adekvátně zareagovat.
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.