Lidovky.cz

K přírodě se chovali hůř než k dobytku

Názory

  21:24
Ad LN 29. 6.: Povodně 2009
Včera jsme mohli shlédnout na ČT 1 vynikající Jasného film Všichni dobří rodáci. Dobře si pamatuji na združstevňování. Ze čtyř maminčiných sourozenců, kteří měli na Hané zemědělství, tři vstoupili do družstva. Odolala jen teta Filoména. V době, kdy družstva hospodařila od desíti k pěti, dřeli se strýcem a dvěma dcerami a teď s odstupem času vidím, že teta, která se udřela, aby mohli splnit nehorázné „dodávky“ a zemřela ani ne v padesáti, vlastně podržela nenáviděný režim.
Ale co rozorání mezí hlavně v podhorských oblastech. Zmizely kilometry přirozených hrázek, které zpomalovaly odtok vody. Tak budeme všichni (někteří hodně) doplácet na to, že se komunisté chovali, jak říká ve filmu František „k lidem jako k dobytku“ a k přírodě možná ještě hůř. Přesto mají stále pro národ ostudné procento voličů. Mnoho z nich si združstevňování musí pamatovat! Koncentrace zemědělské výroby probíhala přirozeným postupem všady, ale když jsem viděl rozvodněný Rýn, nebyl zdaleka tak kalný, jako naše rozvodněné řeky. Podhorské oblasti se změnily většinou na pastviny. Přiměřené scelování na rovinách přírodě už tolik neublíží a nepřispívá k povodním.
Měl jsem možnost navštívit dva ze severovýchodních států Indie. Uzounká rýžová políčka se vršila vysoko do strmých kopců. Dva až tři metry široké proužky země končí malou mezí. A s jakou nadějí čekají domorodci až přijdou monzunové deště a budou moci vysadit rýži. Ta políčka dokáží zadržet valnou část vydatných dešťů. My jsme meze „združstevnili“.
Autor:
Témata: příroda, ČT1, Haná, Indie, Rýn
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.