Lidovky.cz

DOLEŽAL: Politici a lobbisté

Názory

  14:04
V těchto dnech je při nejlepší vůli obtížné psát o něčem jiném než o toskánských výletech českých politiků, a případně ještě o aféře, která se rozvířila kolem podnikatele Janouška.

Dovolená politiků a lobbistů v Toskánsku foto: Reprofoto

To, co je třeba vytknout před závorku, je obludná bezstarostnost politických špiček ODS (ČSSD je do věci namočená jen malíčkem, tak, aby se neřeklo). Svým chováním zavdali příčinu k nejrůznějším podezřením, která mohou být oprávněná nebo lichá, ale to, zda jsou oprávněná nebo lichá, se rozhodně neprokáže do data voleb. Z toho plyne, že do té doby tu bude "neuzavřené" podezření, schopné stranu výrazně poškodit. Případ Janoušek kompromituje navíc rovným dílem obě znesvářená křídla ODS.

Události Bohumila Doležala

Další komentáře Bohumila Doležala najdete na jeho webové stránce www.bohumildolezal.cz

To je tak říkajíc obsahová stránka věci. Pak je tu stránka technická, která je úplně stejně důležitá. Aféry rozpoutal někdo, neví se kdo.

Jsou tu jakési signály vazeb na bezpečností složky státu, velmi nejasné: s aférou toskánských fotografií souvisí bývalý agent BIS a později šéf kontrarozvědky Randák, případ Janoušek se opírá o údajnou zprávu protikorupční policie, k níž se protikorupční policie důrazně odmítá hlásit.

Informace byly posléze zveřejněny v "pravicových" médiích, to, že je rozmazala, je přirozené, o způsobu rozmazání se lze spořit. Stalo se tak v citlivém období před volbami do Poslanecké sněmovny, které jsou snad nejdůležitější za dobu trvání České republiky. A to všechno je provedeno s profesionální dokonalostí a jistotou, ve srovnání s níž byla kdysi "akce" s Kubicovou zprávou pouhým břídilstvím.

Nabízí se srovnání s tím, jak se "skandály" vytvářely v době minulého režimu. Hybatel nebyl jasný, ale nitky v těch nejzávažnějších (nemám teď na mysli jen politické procesy z padesátých let, ale i např. různé kompromitace "vnitřní opozice" v pozdější době) vedly k aparátu ÚV KSČ. Kompromitující materiály opatřovala StB, orgán sice existující, ale zároveň tak říkajíc neviditelný. O medializaci se staralo Rudé právo.

Ze srovnání technické stránky věci plynou pro dnešek dvě zprávy.

Nejprve ta dobrá: na rozdíl od zmíněné minulosti se dnes, jak to vyplývá mj. i z rozpracování těch nejnovějších politických skandálů, pořád ještě těšíme pluralitní demokracii. Nemáme ÚV KSČ ani StB, zato máme např. svobodná média.

A teď ta špatná: pokud jde o podstatu věci, je nám to, jak se zdá, bohužel na prd.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.