Lidovky.cz

PETRÁČEK: Talentem k drilu

Názory

  8:41
Slyšíme-li, že Čína kultivuje dětské talenty, měli bychom se cítit zaskočeni více než už banálně známými fakty: že Čína umí cokoliv okopírovat, že kašle na autorská práva, na ekologické standardy i na sociální systém – že díky tomu všemu nás Zápaďany svým úspěchem prostě převálcuje. V mnohém asi neodvratně ano. Ale v kultivaci talentů? To teprve uvidíme.
Čínské dívky - ilustrační foto.

Čínské dívky - ilustrační foto. foto: Reprofoto

I tady Peking sází na inženýrský přístup. Podobně jako z nadaných holčiček vydriloval gymnastky sklízející olympijské medaile, si vybírá i budoucí vědce, techniky, inovátory. Ve světové konkurenci jde "především o to, kdo má nejvíce talentu", tvrdí šéf příslušného čínského programu. To neví, že vedle měřitelného IQ existuje i emoční a sociální inteligence? Že úspěch víc než na drilování samotného talentu může záležet na otevřenosti prostředí, ve kterém se talenty uplatňují?

U nás zaznívá argument proti víceletým gymnáziím: po odchodu nadanějších dětí klesá průměrná úroveň mezi těmi, co na základce zůstanou. Tohle v miliardové Číně nikoho nezajímá. Žádná jiná země na světě nedělá tolik pro rozevírání svých společenských nůžek. Doba, kdy neexistence sociálního systému se z výhody promění v nevýhodu, může přijít dříve, než si Peking sám myslí.

Témata: Čína, Peking
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.