Lidovky.cz

WEISS: Co si máme s aférami vrhanými na nás počít?

Názory

  8:05
Představitel finanční skupiny J&T přišel v novinách s další variantou, kdo by mohl být za tzv. toskánskou aférou, která, jak uznal, jemu i jeho spojenci, firmě ČEZ, škodí: konkurenční uskupení Czech Coal. Stylově se sám od ní polodistancoval s tím, že jemu samotnému připadá trochu přitažená za vlasy, takže je to jen další z hypotéz, které se bezprizorně vznáší ve stále toxičtějším informačním prostoru.

Dovolená politiků a lobbistů v Toskánsku foto: Reprofoto

Pokud by se potvrdila, byl by to zřejmě první případ, kdy by zveřejňováním afér proti sobě nebojovali politici, za nimiž jsou eventuálně skryté podnikatelské zájmy, ale přímo podnikatelské klany samotné.

Zkusme se na tyto metody - destrukce soukromí, privatizace policejních pravomocí, poškozování pověsti - podívat taky z hlediska konečného příjemce: veřejnosti. Iniciátoři zjevně chtějí protivníkovi v něčem zabránit přes nás. Máme ho zastavit my. Jak? Čím? Co si od nás slibují? Jak asi dokážeme něco, co nedokážou právníci, úřady a policisté? A jakým právem si to vůči nám dovolují lidé, kteří na nás jinak mají ve zvyku kašlat? Najednou se jim hodíme?

"Zkorumpovaný politik škodí dvakrát," napsal Václav Cílek, "poprvé, když provedl nějakou lumpárnu, a podruhé, když jsme se o ní dozvěděli." K řadě beztrestných zločinů přidejme další. Organizátoři afér nás svévolně a bezohledně znechucují.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.