Lidovky.cz

PETRÁČEK: Německý signál

Názory

  9:46
Zvítězí zítra soutěživost, nebo pud k velké koalici? Ještě před čtrnácti dny jsme si mysleli, že nejvýznamnějším hlasováním roku budou české volby. Teď už víme, že jím budou zítřejší volby německé. I pro nás. Poprvé za šedesát let své existence se Spolková republika předem chystá na velkou koalici (na její pokračování) jako na de facto žádoucí variantu. To tu ještě nebylo.

Německá kancléřka Angela Merkelová během předvolební kampaně foto: MIRO KUZMANOVICReuters

Když v roce 2005 velká koalice vznikala, byla považována za východisko z nouze, za provizorium, po kterém musí následovat návrat k normálu – k vládě levice nebo pravice. Však také CDU i SPD šly do společné vlády s nedůvěrou. Ale světe, div se, ona fungovala. A veřejnost, znejistělá rok trvající krizí, si konsenzus zbožštila. Dá se v této situaci seriózně prognózovat? Těžko.

Poslední čísla z průzkumů dávají šanci pro pravicovou většinu, pro obnovu konzervativně-liberální vlády, jak si ji pamatujeme z éry Helmuta Kohla. Tvrdí to i počítačový model německo-amerického týmu z univerzity v Mannheimu, který se přesně trefil v letech 2002 a 2005. Uvidíme tedy zajímavý test: vyhraje matematický model, nebo lidský pud volající po konsenzu a velké koalici?

Konsenzus je chvályhodný. Ale je-li ho přespříliš, společnost ztrácí motivaci a soutěživost. Kde jsou časy, kdy Německo dalo světu automobil, trysková letadla, magnetofon, rakety... Dnes z toho zůstalo jen volání po inovativnosti.

Německo má smůlu, že v konsenzuální společnosti funguje i to, co je obtížně přenosné jinam, třeba Bismarckův sociální systém. Vyzní-li teď volby ve prospěch pudů, možná se ukáže, že zrovna velká koalice – před níž dříve sami Němci varovali – k nám přenosná je. Tleskat jí ale nemusíme.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.