Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Hazard řídí pravidla, podle toho to v Česku vypadá

Názory

  7:39
Jakmile začnou politici mluvit o regulaci a větším zdanění hazardu, začne se veřejnost dovídat, že firmy, které hazard provozují, jsou vlastně dobrodějové. Tvrdí-li například politici z KDU, že je Česko promořené hazardem, vydává to pan Hušák, šéf Sazky, za pohádky.

Ředitel Sazky Aleš Hušák. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Suverénně největší firma na trhu, která musí splácet megalomanskou arénu, vážně vykládá, že jí nejde o co nejlepší podmínky pro podnikání.

Možná je opravdu snaha některých politiků populistická, nicméně veřejnost si zaslouží solidní diskusi a ne paušální obvinění z toho, že starostové jsou zkorumpovaní pokrytci.

To bychom pak mohli ve stejném duchu tvrdit, že pan Hušák si modelem "velkého bratra" jen připravuje půdu pro větší závislost gamblerů. Neanonymní hráče by si pochopitelně firma pořádně prozkoumala a jim by pak vytvářela nabídku "na míru", což by se nutně projevilo na tržbách. Bylo by to dobré pro stát? Nevíme, pro Sazku určitě.

Jestli se mají nějakým novým způsobem definovat pravidla, měli bychom slyšet argumenty obou stran a nikoli jen mlžení o tom, že zásadoví starostové jsou jen fanatici. Hazard není nic prospěšného, proto je přísně regulován.

Pan Hušák se chlubí osobní známostí s desítkami zákonodárců, proto se o svou budoucnost neobává. Občané by se důsledněji měli těchto pomocníků hazardu ptát, zda ještě větší objem peněz na dobročinnost, kterou odvádí hazard, smí být zaplacen zmnožením osobních tragédií těch, kteří závislosti propadnou. Kdybychom podobný model připustili, třeba u alkoholu, jen těžko bychom nechali někoho tvrdit, že nejlepší pro sport i stát je to, když se co nejvíce lidí vytrvale uchlastává.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.