Lidovky.cz

ZLÁMALOVÁ: Nejsou lidi

Názory

  6:29
Oběma velkým stranám se už roky nedostává adeptů do křesla ministra financí. V klidných dobách prosperity a udržovacích vlád bez ambicí se tam dal uklidit v podstatě kdokoliv. Pro bystrého politika to byla dobrá škola. Luxus praktikantů jsme si mohli dovolit.

To skončilo. Každý soudný potenciální premiér tuší, že na to místo bude potřebovat těžkou váhu se širokým záběrem. Někoho, kdo umí srozumitelně lidem vysvětlit nepříjemné utahování opasků.

Nenechá se ošálit úředníky, jejichž moc a pocit důležitosti za Janotovy éry vzrostly. Ale hlavně umí přesvědčivě podiskutovat v Londýně, Davosu a Washingtonu s investory, kteří nakupují vládní dluhopisy.

Taková persona není vidět vlevo ani vpravo. ODS si prožila fiasko s Vlastimilem Tlustým, kterého si na to místo roky pěstovala. Když nastoupil do akce, nestačila se divit. Nikoho dalšího si už nevychovala.

Topolánek pustil finance Kalouskovi, který si tam pořídil úspěšnou a populární image fiskálního konzervativce. Na ní a Karlu Schwarzenbergovi vzápětí postavil TOP 09, přetahující ODS hlavně pražské voliče.

Nikdo další není. V roli hlavních ekonomických mozků pracují poradce Martin Kocourek a místopředseda Petr Nečas. Ani v jednom ministr financí neroste. Kocourek má pověst chytrého ekonoma, ale do prvních řad se nebude prosazovat. I proto, že z doby, kdy privatizoval s Václavem Klausem, nemá úplně čisté ruce.

Nečas má asi největší přehled z celé strany. Ale poté, co se úspěšně přeškolil z obrany na sociální politiku, to na další přeskok nevypadá. Kdyby ale ODS musela teď hned vybrat, byl by ale nejlepší volbou.

Sobotka vs. Mládek

ČSSD má naopak hned dva aspiranty: exministry Bohuslava Sobotku a Jana Mládka. Jim blízcí lobbisté už teď preventivně tlačí své koně a trousí nepěkné historky o vazbách oponenta na vlivné finanční skupiny.

Nejpopulárnější český politik Sobotka vypadá jako favorit. Jiří Paroubek chce po boku mladé tváře. Nakonec ale může první místopředseda utřít. Pan předseda je totiž hlavně pragmatik. To nám předvede hned po volbách. Čím budou vyšší schodky a nervóznější investoři, tím vyšší je šance, že na finance zamíří Mládek.

Nejde tolik o to, že Sobotka byl asi nejhorším ministrem financí vůbec. V čase rekordní prosperity stáhl v roce 2003 veřejné finance do vůbec nejhlubšího schodku 6,4 procent HDP. To se loni nepodařilo v časech vrcholné krize ani Kalouskovi s jeho úplně pochybeným virtuálním rozpočtem.

Sobotka se svou ne příliš vytříbenou angličtinou se ale hlavně moc neumí na neformálních schůzkách bavit s investory, vyslanci ratingových agentur a Mezinárodního měnového fondu. Takže mu chybí klíčová kvalifikace krizového ministra.

Mládek je naopak v investorské a ratingové komunitě oblíbenou figurou, která umí sucharské indické bankéře zatáhnout na husu a láhev červeného do malostranské restaurace a tam je hodiny dobře bavit. Kdysi privatizoval banky i hutě a v investičních kruzích je známou firmou.

Nový ministr financí se docela dost nacestuje po světě než přesvědčí bankéře, že nové vládě a úsporným balíčkům můžou věřit, že nejsme dalším Maďarskem ani Řeckem.

Mimochodem. Řekům se ještě stále daří prodávat dluhopisy i proto, že ministr financí George Papaconstantinou zná z časů svých studií v Londýně a New Yorku, hodně finančníků osobně. To dnes šetří miliardy.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.