Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Nám taky něco

Názory

  6:56
Předseda vlády Fischer v reakci na hrozbu stávkou na železnici prohlásil, že mu jde především o to, aby byl v zemi do voleb klid. Co zasel, nyní sklízí. Odboráři sdružení ve státním sektoru se bouří proti plánovanému propouštění. Není důvod, proč by neměli být také úspěšní.

Jan Fischer foto: René Volfík, ČTK

Co na tom, že rušení zbytečných úřednických míst mají v programu skoro všechny politické strany? Je před volbami, a není radno si rozhněvat žádnou profesní skupinu. Nějaký ten lidovecký "zachránce" se ve sněmovně najde vždycky.

Všechny profese, které se cítí platově znevýhodněny, mají do voleb na úřadu vlády otevřené dveře. A čím jich bude víc, o to bude povolební vystřízlivění krutější. Zato do voleb bude klid.
Kouzlo popularity nepolitické vlády je zřejmé, její členové se většinou nechovají arogantně.

Předseda je dokonce upjatě korektní, avšak nechce se mu říkat nikomu ne, to by totiž znamenalo politické rozhodování. Proč by pan Fischer neměl chtít, aby na něj odboráři s láskou vzpomínali?

Na druhé straně se ani politici nemusejí bát slibovat, skeptičtí domorodci naletí spíš na malichernosti typu 30 korun za poplatky, než by uvěřili, že státní měšec je bezedný. Po volbách mohou vítězové bez obav předstoupit před národ a informovat jej o tom, že většina předvolebních slibů neplatí. Vždyť kdo by neznal formanovskou hlášku nad rozkradenou hasičskou tombolou: "Lidi musí pochopit, že když si to rozkradli, tak to nemůžou vyhrát."

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.