Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Erasmus pro důchodce aneb přesouvání na sever a na jih

Evropa

  7:45
Jsou toho plné noviny a zpravodajské servery. Všichni se nyní věnují polské letecké katastrofě a zdá se, jakoby se v souvislosti s tím nejenom v Polsku, ale i v ostatních evropských zemích čas jakoby zastavil a nedělo se nic jiného. Není to ale pravda.

Důchodci na dovolené - ilustrační foto foto: Shutterstock

I v Bruselu se neustále jedná, setkává, schvaluje. Nicméně rozhodla jsem se, že se dnes nebudu zabývat vysokou politikou či zbytečně těžkými tématy, protože těch je teď kolem nás spousta. Naopak bych se ráda podělila o věc tak trochu odlehčenější a příjemnější.


Je sice teprve duben, do prázdnin tedy zbývá ještě pár týdnů, nicméně stejně již možná mnozí z nás plánují dovolenou či dokonce mají nějaký ten letní zájezd zakoupený. Málokdo ví, že právě turistický ruch nově spadá do oblastí, kterými se nyní mohou zabývat orgány Evropské unie, a tím pádem pracovat nějakým způsobem na jeho ovlivnění. Tato změna nastala spolu s platností Lisabonské smlouvy. Co to ale znamená konkrétně? Zrovna dneska se v Madridu (Španělsko předsedá Evropské unii) historicky poprvé scházejí ministři Evropské unie, kteří mají ve svém portfoliu právě "turismus".

Za Českou republiku to je ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška. Říkáte si, co můžou probírat? Zážitky z dovolené? Ministři si podle internetového serveru Euractiv dali ambiciózní úkol: chtějí zvýšit počet turistů, kteří po Evropě a do Evropy cestují. A také je povzbudit, aby si vybírali dovolené v průběhu celého roku, to znamená, aby odpadla "sezónnost" tohoto odvětví. Může se vám to zdát jako nesmyslné tlachání, ale ono tomu tak není.

V Bruselu totiž už mají konkrétní plán, jak na těchto všech věcech zapracovat. "V tomto kontextu plánuji propagovat konkrétní iniciativy, které se zaměří na prodloužení sezóny," potvrdil i eurokomisař pro průmyslu Antonio Tajani. A jedním z takových nápadů je takzvaný Erasmus pro turisty, který se inspiroval "slavným" i zfilmovaným projektem na výměnu studentů a jejich vysílání do cizích zemí. Tady by však mělo jít trochu o něco jiného. "Mladí, lidé nad 65 let a osoby s omezeným pohybem nebo nízkým příjmem dostanou finanční podporu, aby odjeli na dovolenou v mimosezónním období," vysvětlil pro Euractiv hlavní myšlenku nejmenovaný úředník z Evropské komise.

Ambiciózní nápad, jen nevím, jestli si od něj v Bruselu neslibují příliš. Umožnit cestovat i těm, kdo na to nemají, proč ne, ale unijní úředníci se domnívají, že součástí plánu bude i další efekt. A sice, že občané severských zemí budou cestovat do jižní Evropy i v zimě, zatímco obyvatelé Středomoří by směřovali na sever kontinentu i v těch nejteplejších obdobích roku. A to už zavání trochu bláznivou organizovaností výjezdů na dovolenou. Nicméně nechejme se překvapit, jak moc určité příspěvky na cestování mohou změnit návyky lidí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.