Lidovky.cz

WEISS: Co s horou betonu

Názory

  9:13
Není pravda, že v architektuře forma následuje funkci, říká filozof Roger Scruton. U dobré architektury platí opak – „u krásných budov se mění využití, zatímco stavby toliko funkční se bourají.

Železobetonový kolos Labská bouda vadí ochranářům. foto: ČTK

Svatá Sofie v Istanbulu byla postavena jako kostel, stala se z ní kasárna, pak stáje, pak mešita a pak muzeum. Půdy domů na jižním Manhattanu se proměnily ze skladišť v byty, v dílny a (v některých případech) zase ve sklady – a po celou dobu si uchovaly své kouzlo, právě díky němuž přežily".

Některé moderní stavby v tomto testu už po pár desítkách let selhávají. Stojí na nevhodných místech, jsou špatně dimenzované. Technologická zaostalost tehdejšího stavebnictví se zasloužila o to, že jsou dnes nevlídné k obývání a je těžké je provozovat úsporně a ekologicky. Například Priory z 80. let je těžké upravit pro dispozice dnešních nákupních středisek.

Čtěte více

Tady se pak dostávají ke slovu nevítané nesamozřejmé pravdy: jak rekonstrukce, tak zbourání takové stavby vůbec nebývá levné.
A nemilosrdný čas je lhostejný vůči tomu, zda šlo o rutinní produkty bezmyšlenkovitosti reálného socialismu, nebo o výsledky revolty proti ní.

Snaha zachovat tu či onu stavbu jako památku je choulostivá věc: kolik budov, majících koneckonců sloužit nějakému účelu, lze zachovávat jako svědectví?

A připustíme si, že některé stavby sice byly na režimu vyvzdorované osobnostmi, jež byly tehdy svého druhu disidenty mezi architekty a těší se dnes úctě svých žáků, ale jejich díla poznamenaná omezeními doby, jsou, málo platné, jen jednookými králi mezi slepými?

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.