Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Zase Lukašenko. To to nikomu nevadí?

Evropa

  12:03
Tenkrát před prezidentskými volbami v roce 2006 jsem byla v Bělorusku. Proti "poslednímu evropskému diktátorovi" Alexandru Lukašenkovi kandidoval za opozici Aljaksandar Milinkevič. Byly tehdy velké mrazy, objížděli jsme různá města a Milinkevič se tam setkával s obyčejnými Bělorusy a snažil se jim představit své vize.

Alexandr Lukašenko foto: Reuters

Přišlo jich docela málo, ostatní se báli. Bylo ale milé, když vám ti přítomní vykládali, jak to byl pro ně neuvěřitelný zážitek – Milinkevič při mítinku všechny vyzval, ať jdou k němu blíž, podal si s nimi ruce. "To Lukašenko nikdy neudělal," říkali mnozí.

Rok se s rokem sešel a v Bělorusku jsou další prezidentské volby. A v hlavní roli opět Alexandr Lukašenko, který ve volbách zvítězil v letech 1994, 2001 a 2006. Změnilo se za tu dobu něco? Dá se tak trochu říct, že se Minsk přiblížil k Evropské unii, byl totiž zařazen do projektu Východního partnerství. A i tvrdý režim prý trošku zvolnil. Bylo propuštěno například pár politických vězňů. O žádných velkých proměnách se ale mluvit nedá. A pokud jde o konání voleb, zdá se, že je všechno při starém.

Například je tu opět fenomén předčasného hlasování. Stejně jako při předchozích volbách univerzitní představitelé nabízejí, tedy spíše přikazují studentům, aby hlasovali dříve než v termínu voleb, který je tuto neděli. "Děje se to na všech univerzitách, je to opravdu masivní," okomentoval to jeden z volebních pozorovatelů Oleg Gulak. Co to znamená? O vhozených hlasech tak není žádný přehled, protože pozorovatelé fungují až přímo v den voleb. Takže předčasné hlasování podle mnohých rovná se manipulacím s hlasy.

Na univerzitách na to jdou ale "fikaně". Slibují studentům, že když odvolí dříve, už nemusí do školy a budou mít o to delší vánoční prázdniny. A naopak, když takto brzo (již od pondělka) hlasovat nebudou, vyhrožují jim, že by mohli přijít o místo na kolejích. Podobně jsou na tom i státní zaměstnanci – když odvolí dříve, dostanou v práci volno. Není pochyb, že Lukašenko zase zvítězí (ráda bych se mýlila). Bude zajímavé sledovat, jak se k průběhu a výsledku voleb postaví Evropská unie...

Nutno přiznat, že chyba je i na straně opozice. Nedokázali se shodnout na jediném silném kandidátovi, takže proti současnému prezidentovi kandiduje devět opozičních politiků. A při takové roztříštěnosti nejspíš nemá žádný z nich šanci na úspěch...

Na závěr ještě malá vzpomínka...Tenkrát v roce 2006 jsem dostala od opozice plastový náramek s nápisem Za svobodu, měla jsem ho na ruce, různě se pohybovala po Minsku, jezdila metrem (plném vojáků a policistů) a měla jsem pocit, že mě většina lidí propichuje pohledem, tak jsem si raději náramek podvědomě schovávala pod mikinu. Přála bych si proto jedno – abych až příště do Běloruska pojedu, nemusela žádné opoziční náramky schovávat (a to je to nejmenší)...snad se to někdy splní...

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.