Lidovky.cz

Sympozium LN: 6 poučení z krize

Názory

  16:20
Od roku 2009 dopadá i na naši zemi vliv globální finanční a ekonomické krize. Jak jsme si v době, kdy bylo jasné, že nás hospodářský pokles nemine a nebude krátký, představovali, že se změníme? A jak se tyto naše představy jeví dnes, když vidíme, jak jsme – každý z nás, ale i firmy a instituce u nás i ve světě – na krizi zareagovali? Jaké strategie se osvědčily, jaké iluze vzaly zasvé, jaké nové úkoly se ukázaly? Lidové noviny položily tuto otázku šesti autorům.

Musí být jinak
Josef Pleskot, architekt

Josef Pleskot, architekt
Jsem přesvědčený o tom, že po krizi nemůže být stejně jako před krizí. Proto pociťuji zklamání z toho, že většina společnosti očekává, že brzy bude stejně (dobře), jako bylo nedávno. Ano, asi bude zase lépe, ale hlavně musí být JINAK. Celý názor si přečtěte ZDE.

Svět, který vyznává trh, se chová netržně
Jaroslav Škárka, místopředseda VV

Jaroslav Škárka, místopředseda VV
Je pro mě naprosto nepochopitelné, když svět, který vyznává svobodný trh, dotuje neúspěšné a trestá úspěšné. Jak jinak se dívat na finanční pomoc krachujícím bankám na úkor těch stabilních? Jak jinak také vnímat pomoc rozmařilé a rozhazovačné řecké ekonomice? Krize je ozdravný proces, který by měl likvidovat neefektivní ekonomické subjekty. Více čtěte ZDE.

Příliš závislí na úspěchu
Jan Zrzavý, biolog

Jan Zrzavý, evoluční biolog
Máme-li se adaptovat na dlouhodobé přežití, měli bychom něco provést především s touto závislostí na trvalém úspěchu. Není totiž vyloučeno, že přijde Velká Krize. Celý názor si přečtěte ZDE.

Chce to aktivní řešení pro růst
Jiří Paroubek, bývalý předseda vlády a ČSSD
Jiří Paroubek.

Přenášet většinu nákladů ekonomické krize na občany a nehledat aktivní řešení pro ekonomický růst tak, jak to činí Nečasova vláda, je jen pokračováním chybné (či spíše žádné) ekonomické strategie, jakou praktikovala vláda Mirka Topolánka. Více čtěte ZDE.

Svět se kolem nás točit nebude
Tomáš Pojar, velvyslanec ČR v Izraeli
Tomáš Pojar, velvyslanec ČR v Izraeli

Nic nenasvědčuje tomu, že budou následující desetiletí klidnější. Spíše se dá vsadit na opak...Krizi jsme doposud přestáli obstojně. Neměli bychom však promarnit čas. A nesmíme přestat vést otevřenou, svobodnou debatu o tom, co se děje u nás doma, v Evropské unii i jinde ve světě. Slušnost je žádoucí, politická korektnost je zhoubná. Celý názor si přečtěte ZDE.

V nedostatku peněz naše skutečná krize nespočívá
Petr Koubský, analytik IT
Máme se dobře. Bohužel dokonce natolik dobře, že si nevšímáme opravdových nebezpečí, vedle jejichž dopadu bude ta dnešní krize k zasmání. Více čtěte ZDE.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.