Lidovky.cz

WEISS: Radost a nejistota

Názory

  8:26
Musí být krásné být v těchto dnech Egypťanem. Ten opojný pocit, že všichni společně vytvářejí dějiny, že vědí, že všichni dohromady tvoří lid, který vládne, se poštěstí zažít jen málo lidem.

Oslavy na egyptském náměstí Tahrír foto: ČTK

A když, tak jen jednou za život. Mimo jiné proto, že naděje, které se v revoluci zdají na dosah ruky, se v delším horizontu málokdy naplní. Dokonce by se dalo říct, že pravidlem je opak. Kolik lidí si jen u nás stěžuje, že "kvůli tomu jsme klíči necinkali". A to ve střední Evropě dopadla revoluce docela dobře, v mezinárodním srovnání dokonce unikátně dobře.

Čtěte více

Zpravidla se ukáže, že první voj revoluce má u většiny obyvatel menší podporu, než se z jásotu davů zdálo. Z toho, co píší mladí Egypťané anglicky na Facebooku a Twitteru, to vypadá, že chtějí přesně to, co bychom na jejich místě chtěli my. Jenže k internetu má přístup jen čtvrtina Egypťanů.

Ale ty sociální sítě jsou nejlepším velvyslancem, jakého Západ v Egyptě má. Z americké pomoci v objemu 1,55 miliardy dolarů šlo na podporu demokracie pouhých 45 milionů. Tuto částku Obama ještě snížil na polovinu. Západ vsadil všechno na stárnoucí autokraty, a teď je vystrašený z toho, že neví, co bude.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.