Lidovky.cz

WEISS: Trpká sklizeň

Názory

  6:49
Po létech slabých až neexistujících většin nastoupila tato vláda s bezpečnou převahou ve sněmovně. To je velká výhoda - některé ze situací, ve kterých si třeba Topolánek a spol. zkazili pověst, by vůbec nenastaly, nebýt nutnosti ustavičně zajišťovat hlasy pro přežití.

Špičky vládní koalice se opět nedohodly (zleva Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John) foto: ČTK

Nečasova vláda ale působí všelijak, jen ne úspěšně. Proč je tak jednoduché ji kritizovat?

Jednu skutečnost je velmi snadné pro oči nevidět: ekonomická situace, aniž by ji vláda mohla ovlivnit, má vždy vliv na popularitu exekutivy. Nebyl by problém doložit, jak se každé procento nezaměstnanosti promítne - při jinak shodných podmínkách - na popularitě vlády. Tato vláda navíc škrtá výdaje, čímž porušuje železnou Melčákovu maximu "jednou získané se neodnímá" a odsuzuje se k nevyhnutelné míře nepopularity.

Čím to, že tuto míru navyšuje? Dlouho toho dělala málo a to, co udělala, je poznamenáno nepřipraveností a kritizováno zleva i zprava (důchodová reforma). Její vnitřní nesvornost plodí slabost, jež si přímo koleduje o zneužívání. Tu slabost lze svádět na toho či onoho jednotlivce, má ale kořeny ve vybrakovanosti našich politických stran. Zašpinily se tak, že vzbuzují odpor, nepřitahují talenty a neplní roli, kterou mají.

Všechny týmy, jež koalici tvoří, Nečasův, Schwarzenbergův i Bártův, vznikly jako reakce na vědomí krize dosavadních stran. Vznikaly s vědomím, že je možná už pozdě. A třeba opravdu je.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.