Lidovky.cz

ŠLERKA: Tváří v tvář síti se neschováš

Názory

  20:27
Společnost Google minulý týden koupila firmu Pitt Patt. Zpráva to není moc neobvyklá, Google stále kupuje nějaké firmy a název té další není zas tak povědomý. Internetové magazíny sice komentovaly fakt, že Pitt Patt vlastní řadu technologií pro rozpoznávání obličejů v digitálních materiálech, a spekulovaly o dopadech téhle akvizice na vyhledávače, ale samotná zpráva by zřejmě na nějakou dobu zapadla.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Za to, že se tak nestalo, může výroční bezpečnostní konference Black Hat v Las Vegas. Na ní bude přednášet Alessandro Acquisti z Carnegie Mallone University. Pitt Patt je totiž spin-off firmou právě této univerzity a na běhu firmy se podílí její výzkumníci. Acquisti bude na konferenci prezentovat výzkum, jehož vedlejším efektem byl vznik velmi úspěšného postupu, jak přiřadit čísla sociálního pojištění k fotografiím vybraných studentů univerzity. Základem byly fotografie, které studenti umístili na svůj profil na Facebooku, které dokázal Acquistiho tým úspěšně kombinovat s dalšími veřejnými údaji. Pro prvotní propojení fotek nasnímaných levnou webkamerou na půdě univerzitního kampusu s fotkami získanými z Facebooku byl použit právě software společnosti Pitt Patt.

Komu by přišlo, že je od akademického výzkumu k praktické realizaci daleko, tak se může zamyslet nad zprávami, které unikly o nové verzi operačního systému iOS pro telefony a tablety firmy Apple. Ta již loni koupila švédskou firmu Polar Rose, která se, světe div se, specializovala také na technologii rozpoznávání obličejů.

Nyní se zdá, že iPhony budou umět dohledávat informace o lidech v sociálních sítích prostřednictvím záběrů v kameře mobilu. Zjednodušeně řečeno, namíříte svou kameru na někoho v kavárně a budete hned vědět, jaký má profil na Facebooku či Twitteru.

A do třetice, abychom neměli pocit, že se novinky dějí jen za velkou louží, minulý týden byla dokončena ještě jedna velká a zajímavá akvizice. Francouzská firma Safran koupila za více než miliardu dolarů americkou firmu L-1 Identity Solutions, která patří mezi technologické lídry v oblasti biometrie, opět včetně technologií pro rozpoznávání obličejů. O tom, že L-1 Identity Solutions bere informační potenciál biometrie vážně, svědčí i fakt, že členem jejího vedení je i Barbara McNamarová, která pracovala jako zástupkyně ředitele americké tajné služby NSA. Francouzská společnost tak krom techniky kupuje i zkušenosti.

Sluší se ovšem podotknout jeden detail. V tomto případě se nebude radovat jen soukromý sektor. Safran totiž plně vlastní francouzský stát.

Pokud by někdo považoval můj pohled za poněkud paranoidní, může se zamyslet nad zprávou z Jižní Koreje. Místní lidskoprávní aktivisté tam bojují s databází jihokorejské policie, která pořizuje fotky účastníků demonstrací a propojuje je s údaji z dalších zdrojů. Z videozáznamů tak dokáže identifikovat účastníky akce pomocí jejich fotografií z řidičských průkazů, a ty zase umí propojit kupříkladu s výpisem z rejstříku trestů.

Křišťálová lupa 2011

Hranice mezi online světem a realitou se stává čím dál nejasnější. Bývalý šéf společnosti Google Erich Schmidt se dal kdysi slyšet, že si lidé v budoucnu budou měnit jména, aby po sobě zametli stopy v sociálních sítích a neohrožovali svou kariéru hříšným mládím. Sám ovšem navrhl jiné řešení: Informace, které o sobě na sociálních sítích publikujeme, by měly mít něco jako datum expirace a třeba po dvou letech by se měly samy zničit. Nyní se zdá, že bude třeba něco podobného i na naše fotografie. Jinak bude třeba zvýšit počet kvalifikovaných plastických chirurgů.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.