Lidovky.cz

ZVĚŘINA: Podám si tě

Názory

  6:43
Trestní oznámení se v Česku většinou podává, což je příhodné sloveso odkazující k jiné často brachiální aktivitě. Tento právní prostředek je však používán za stejným účelem, někdy jako nástroj pomsty, případně "jen" znepříjemnění života.
Soudcovské kladívko (ilustrační foto)

Soudcovské kladívko (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Nelíbí se vám soused, podáte "na něj" trestní oznámení. Vzorem jsou občanům politici. Ti se vzájemně "podávají", jako by policie neměla v náplni práce nic jiného než obsluhu jejich zbytnělého ega.

Omezit možnosti trestního oznámení je teoreticky nebezpečné – jak byste chtěli upozornit na zločin, o kterém jste se dozvěděli, a neměli možnost to učinit?

Je na právních expertech, aby vyřešili, zda nějaká měkčí forma trestního oznámení je, či není přípustná. Člověka vybaveného jen selským rozumem napadá, že by se mohlo na jedince "oznamujícího" mnohonásobně a naplano pohlížet jako na zahlcovače policie a mohl by na něj padnout nějaký trest, a to pokud možno citelný. Podobně se přece postupuje proti "vtipálkům", kteří blokují a zneužívají tísňové volání.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.