Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Vyhodit ho z kola ven?

Evropa

  13:16
Bulhaři a Rumuni. Zaslouží si v EU být. Ale na druhou stranu - korupce, organizovaný zločin, pomalé reformy justice. Prostě ještě na tom nejsou úplně dobře, ale kdybychom je do Evropské unie nepřijali, bylo by to asi ještě horší – i tak uvažovali unijní lídři před rokem 2007, kdy do tehdejší pětadvacítky vstoupilo Bulharsko a Rumunsko.

Ilustrační foto foto: Reuters

Sofia a Bukurešť měly množství problémů, Brusel si ale řekl, že pod „jeho křídly“ bude mít nad zeměmi větší dohled a i možnost „biče“. A navíc, kdyby země tehdy nebyly přijaty, asi by je to demotivovalo a příliš by se nenamáhaly udělat si u sebe doma větší pořádek. Proč jsem si vzpomněla na Bulhary a Rumuny? Nyní v souvislosti s Řeckem. Jasně, ta situace je úplně jiná, nicméně jasné je jedno – tuhle zemi také jen tak nejde vyhodit z kola, tedy eurozóny, ven. Protože tak se sice zbavíme problému řeckého, ale ty ostatní zůstanou.

Místo eura opět drachma? I o takových variantách se spekuluje. Jenže pomohlo by to? Nemělo by se spíš nechat Řecko proste definitivně padnout, aby se z toho poté postupně zase dostávalo? Protože, zdá se mi, že tohle „umělé udržování při životě“ nikam nevede. Alespoň podle nejnovějších čísel.

Na několika posledních summitech EU ještě před prázdninami se vždycky novináři svých politiků ptali, jestli má Unie v případě Řecka vymyšlený i plán B, tedy co dělat v případě, že nebudou plnit své závazky a nepodaří se je zdvihnout (oni sami se nezdvihnou) ze dna. Odpovědí vždycky bylo: o žádném plánu B se nemluvilo, Řekové si schválili úsporná opatření a budou je naplňovat a za to dostanou od mezinárodního společenství peníze. Podle mě už ale tehdy museli mít v hlavách nějakou krizovou variantu, jinak to není možné. Už teď se totiž ukazuje, že musíme být připraveni na cokoli.

Třeba inspektoři takzvané trojky, tedy Mezinárodního měnového fondu, Evropské komise a Evropské centrální banky minulý týden v Aténách zkoumali, jak Řekové dodržují podmínky úvěru, který již dostali. A zjistili, že Řecko neplní to, k čemu se zavázalo, takže zase odjeli. Znovu by měli přijet přiští týden, ale pochybuju, že za tak krátkou dobu zjistí nějaké zásadní zlepšení. Takže co dál? Balkánský stát potřebuje slíbené peníze, jinak by se dostal do platební neschopnosti. A bankrot Řecka by měl negativní dopad na celou eurozónu.

Řecký premiér Jorgos Papandreu

Jenže i čím dál tím více Řeků přiznává, že se ocitli ve slepé uličce. Plán záchrany země prostě nefunguje a řecký premiér Jorgos Papandreu se fikaně zbavil „všeho řešení“ a hodil to na ministra financí Evangelose Venizelose, který ale do funkce nastoupil teprve v červnu a teď se snaží dohonit co se dá. Jenže příliš podpory mezi svými kolegy nemá. „Až na pár výjimek, ministři nikdy neměli potřebu dělat nějaké reformy. Hrajou si s trojkou různě na schovávanou, odvolávají schůzky i se jí snaží různě napálit,“ uvedl ve svém článku v konzervativním deníku Kathimerini Alexis Papahelas. „Poprvé se obávám toho, že ti, kteří říkali, že musíme nejdříve narazit, aby došlo ke změně, měli pravdu,“ dodal.

Jenže nejde tady jen o Řecko. „Myslím, že eurozóna je na pokraji kolapsu,“ uvedl pro agenturu Reuters nejmenovaný vysoce postavený úředník, který se zabývá právě východisky ze současné krize. „Teď je důležitá Itálie. Zapomeňte na Řecko. Ikdyž se podaří najít cestu, jak dostat Řecko z eurozóny, nevyřeší to italský problém a nevyřeší to dluhovou krizi,“ dodal tento zdroj.

Ale zpátky k Aténám. Eurokomisař Oettinger přišel s nápadem, jak na tuto zemi více dohlídnout. Navrhuje například, aby výběr daní a privatizaci státního majetku v Řecku převzali úředníci z ostatních zemí EU. No nevím, jestli by se někomu chtělo do Atén dělat takovou práci...a hlavně pohnout s celý zkostnatělým systémem? Zvládl by to „někdo z venku“ lépe? Ale ještě dobrá, je potřeba přemýšlet nad nějakými řešeními. Nicméně druhý jeho návrh - „potupné“ svěšení vlajek problémových států před evropskými institucemi – to si fakt nedokážu představit, že někoho přiměje začít něco dělat...

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.