Lidovky.cz

WEISS: Obrana hluku

Názory

  6:45
Zeď v Matiční – špatně, zeď kolem mateřské školy – dobře. Připadá vám to srovnání demagogické? Proč vlastně? Jedni i druzí chtějí mít pokoj od nepřizpůsobivých sousedů. Jenomže ti druzí se schovají za právně zakotvený nárok na ticho. V čem je to vlastně lepší?

Školka (ilustrační foto) foto: Shutterstock

A tak na školky je předzvěstí nevábných doprovodných jevů demografické krize – nadvlády starých nad mladými. Je to ovšem jen extrémní případ toho, v co takové zdánlivě pokrokové normy degenerují: v nástroj nadvlády jedněch nad druhými. Ve zbraň, jíž mohou ti, co už jsou někde usazení a něco mají, bránit v tomtéž nově příchozím.

Zaprvé je to absurdní. Zejména města jsou neustále se měnící organismy a představovat si, že v nich nikdy nedojde ke změně, jež bude pro někoho znamenat v nějakém směru zhoršení, je nesmysl.

Zadruhé je to kontraproduktivní. Ochrana před hlukovým znečištěním vede k výstavbě odporných protihlukových zdí, jež představují urbanistické znečištění. Likvidují veřejný prostor a celistvost města. To bychom za chvíli mohli žít v trubkách.

Je tedy dobře, že školky budou z moci regulace vyňaty, ale bylo by dobré se podívat na rozmach protihlukových norem vůbec.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.