Lidovky.cz

PETRÁČEK: Dýcháme politikou

Názory

  7:47
Smog se v Čechách, na Moravě i ve Slezsku stává tak sezonním jevem, jako jsou v asijských tropech monzuny. Je vázán na inverzní ráz počasí. Jak se k tomu tedy postavit v době bojů s klimatem či kůrovcem? Máme bojovat proti inverzím?

Smog v Ostravě. foto: Lidové noviny

To by byla stejná bláhovost, jako kdyby chtěli Indové bojovat s monzuny. Chce-li už někdo bojovat, tak raději se zdroji prachu.

Kdo si vzpomene, co přinášely inverze ještě před dvaceti lety, může si teď připadat jako v ráji. I po revoluci Praha vyhlašovala zákazy vjezdu aut do centra. V době, kdy katalyzátory nebyly samozřejmostí a běžně se topilo hnědým uhlím, byl smog doslova viditelný. Jenže když vláda před čtyřmi roky vypracovala příslušnou inventuru, ministr Bursík ji uvedl takto: Začátkem 90. let se životní prostředí výrazně zlepšilo, ale teď jeho kvalita stagnuje. To platí stále.

Dnes máme odsířené elektrárny, sofistikované motory i topeniště. Jenže smog, byť už neviditelný, trápí lidi dál. Krmí ho prach vířený auty i podniky typu ArcelorMittal. V pátek 11. listopadu chtějí Tepličtí demonstrovat proti spalování kalů v cementárně Čížkovice.

PŘEČTĚTE SI:

Proč právě v pátek? Protože 11. listopadu to bude 22 let, kdy demonstrace v Teplicích za lepší vzduch předznamenaly „sametovku“. Kdyby Jakeš odstoupil, hned by se dýchalo líp, říkali tehdy. A i když žijeme v nesrovnatelné době, ukazuje se, že i nyní je smog politikum. Aby bylo jasno, v Teplicích nejde o nějaké radikální aktivisty, proti spalování kalů protestují i zastupitelstva Litvínova a Litoměřic.

Inverzní ráz počasí patří ke střední Evropě asi jako povodně. Jsou to prostě fenomény, s jejichž výskytem nehneme. Ale můžeme hnout s tím, co zvyšuje rizikový charakter těch sezonních jevů - s poškozováním zemědělské půdy a se zdroji prachu.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.