Lidovky.cz

ŠUPOVÁ: Špatný premiér, dobrý zpěvák?

Názory

  16:17
Hemží se nám to v posledních dnech v Evropě novými premiéry. Jak Řecko, tak Itálie má v čele zdatné ekonomy, tak snad se jim podaří odrazit jejich země ode dna a zkrotit dluhovou krizi.

Silvio Berlusconi foto: Reuters

Hodnotit jak „Super Maria“ Montiho, tak Lucase Papadimose, na to je ještě brzy, teď sotva oba dva získali důvěru od parlamentů, tak si musíme počkat, jak se jim podaří válčit a prosazovat nepopulární úspory. Nicméně, co se děje v Evropě jiného? S krizí v eurozóně souvisí i páteční návštěva britského premiéra Davida Camerona v Německu. Británie sice euro nemá, ale záchranu eurozóny čile komentuje, za což si už Cameron vysloužil nedávno „čočku“ od francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Britové jsou každopádně velkými euroskeptiky, a tak si například německý deník Bild ve svém článku dokonce položil otázku: Co ještě Anglie dělá v Evropské unii? No, zas tak horké to není, nicméně pravdou je, že už i Cameronovi konzervativci se proti němu začínají bouřit – že je moc „měkkej“ a že neumí v Bruselu prosadit britské postoje. A nedávno i v parlamentu vyvolali hlasování o možném referendu o vystoupení z Evropské unie. Samozřejmě, že to neprošlo, ale už jen ten fakt, že hlasování mělo mezi zákonodárci nějakou tu podporu, něco ukazuje.

Čeká Camerona další „kartáč“ tentokrát od Angely Merkelové? Nebo jakou zvolí kancléřka taktiku, aby Brity přesvědčila, že v případě chystaných změn Lisabonské smlouvy opravdu nebude potřeba britské referendum? Protože to by také mohlo znamenat, že Britové veškeré snahy zatípnou. Základní smlouvy EU by se přitom měly měnit kvůli současné dluhové krizi. Cílem je zabránit tomu, aby se podobná situace, jako je nyní například v Řecku, opakovala v budoucnosti. Což je velmi důležitý krok. Ale měnit Lisabon? Každý si pamatuje, jak to bylo s vyjednáním tohoto dokumentu a s jeho ratifikací. Vleklo se to neuvěřitelně dlouho, do toho dvě irská referenda, čekání na podpis českého prezidenta Václava Klause. No nebude to rozhodně jednoduché. Takže Angela Merkelová už teď lobbuje u vůdců jednotlivých zemí sedmadvacítky, aby si pojistila jejich souhlas se změnami smlouvy, o kterých se bude mluvit zejména na prosincovém unijním summitu v Bruselu.

Co jiného mě zaujalo v evropském dění za poslední týden? Minulý týden jsem tu psala o různých skandálech a kiksech teď již bývalého italského premiéra Silvia Berlusconiho a nyní musím konstatovat, že na to, jak byl všemi proklínaný premiér, tak zpěvák je, zdá se, o dost lepší :-) Tedy zpěvák taky, ale nyní hlavně autor slov k písním. Spolu se zpěvákem Marianem Apicellem vydává v úterý album milostných písní, které nese název tedy Il vero amore, tedy Pravá láska. A najdete na něm procítěné verše typu „už teď se mi po tobě stýská, zbožňuji tě“ či „obklop mě svou láskou, zůstaň se mnou a nech mi své srdce“. Takže tady je vidět, čím asi také obluzoval všechny ty krásné mladé dívky, které hostil ve svých vilách...jedno video zpívajícího Berlusconiho na úkazku zde:

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.