Lidovky.cz

DOLEŽAL: Volby v Rusku

Názory

  15:03
Volby do Státní dumy Federálního shromáždění Ruské federace skončily. Jak rámcově dopadnou, bylo předem jasné: s velkou převahou vyhraje Putinovo Jednotné Rusko. Nikdo jim proto nepřipisoval zvláštní důležitost. Ukazuje se, že to byl omyl.

Od východu na západ se volební místnosti pomalu zavírají. Teď je potřeba vše řádně sečíst. foto: Reuters

Voličů přišlo o něco méně než posledně, v roce 2007. To v podstatě nic neznamená, nebylo jich výrazně méně.

Podle zatím pořád jen předběžných výsledků zvítězilo Jednotné Rusko. I to se předpokládalo: jenže – oproti minulým volbám ztratila strana 87 křesel a s nimi i ústavní většinu. Hlasovala pro ní (jak se zatím zdá) slabá polovina voličů.

Všechny zbývající strany, k volbám připuštěné, naopak přibraly: druzí komunisté z 57 mandátů na 92, třetí Spravedlivé Rusko (původně jakási podpůrná strana Putinovců, která se ovšem údajně této funkci vymkla) z 38 na 64, Liberálně demokratická strana (populističtí nacionalisté slotovského ražení) z 40 na 56.

Po skončení voleb proběhla velká demonstrace proti jejich zfalšování, odhady účasti se pohybují v tisících (policie dva, organizátoři deset), což je na ruské poměry dosti nebývalé. Současně se rozjely, jak je na Rusi a v Moskvě zvykem, solidní policejní manévry.

Co z toho ze všeho plyne? Za prvé, ruské volby v současné podobě sice neodpovídají zcela evropským zvyklostem, ale přitom odrážejí politickou realitu o něco více, než by měl povrchní pozorovatel sklon věřit (například ve vztahu k volbám v SSSR je to rozdíl dosti markantní). Některá specifika (v některých volebních obvodech přesáhla volební účast 130%, v Čečensku hlasovalo přes 99%, z toho pro Jednotné Rusko víc než 99%) jistě stojí za to zaznamenat, ještě významnější však je, že se do voleb v určité míře promítá politická realita.

První otázka je, proč tomu Putin a jeho lidé na sovětský způsob nezabránili zcela radikálně, nýbrž jen o něco méně. Zřejmě nechtějí: jednak proto, že 99,9% by jim nikdo doma ani v zahraničí nevěřil, možná ale jim to aspoň trochu nepřipadá správné (to je velmi optimistický předpoklad, ale proč bychom nebyli optimisty). A jednak proto, že jim to napůl ochromená ruská veřejnost přece jen nedovolí: to je optimistický předpoklad, který bych držel, protože se dobře pamatuji, jaký šok (v dobrém slova smyslu) pro mne znamenala ruská média (některá) v době Gorbačovovy "Perestrojky". Jednoduše řečeno, Rusové nejsou zase až tak apatičtí, jak to ještě před týdnem vypadalo. Možná, že ohlášením poměrně nestydaté mocenské rošády Putin – Medvěděv přetekla míra trpělivosti.

Volby tedy v Rusku fungují jako jakýsi seismograf, zaznamenávající otřesy veřejných sympatií. Zároveň je funkčnost toho seismografu utlumena: spolehlivě se daří držet vládnoucí stranu u moci. Tady je ovšem problém. Není vyloučeno, že seismograf jednou vypoví poslušnost a pan Putin to bude muset zabalit. Pak nastane problém: strany parlamentní (a o to více neparlamentní) nebudou už schopny vygenerovat nějakého věrohodného nástupce. Přesněji řečeno: nástupce, který bude na základě údajů nepřesného seismografu vybrán, bude ještě horší než ten, kdo byl na základě údajů téhož nepřesného seismografu odstraněn.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.