Lidovky.cz

WEISS: Nespojené státy

Názory

  7:31
Země se v Unii dohadují tak dlouho, až najdou kompromis, který mohou všichni podepsat s pocitem, že jejich zájmy byly ochráněny. Tak politici i politologové vždy popisovali unikátní kvalitu tohoto na evropské půdě bezprecedentního útvaru. Tentokrát byla ale pro Francii vidina ovládnutí londýnské City důležitější než zachování kultury kompromisu.

Nicolas Sarkozy a Angela Merkelová během nočního jednání na summitu Evropské unie foto: ČTK

To je (jistě zjednodušeně) příčina roztržky, jež opravdu přivádí Unii na neprobádanou půdu. Rozpočtová svěrací kazajka, jež měla být schválena sice jen pro vybrané zájemce, ale v rámci Unie, bude nyní zřejmě schvalována mimo ni. Vlastně jako by blíže neurčený počet zemí (až 26) nechal Británii a další odpadlíky ve stávající Unii a založil si novou. To je nový, dramatický vývoj.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropa tedy směřuje k těsnějšímu sjednocení ve chvíli, kdy je její nejednotnost obzvlášť viditelná a národní zájmy, místo aby se rozpouštěly, se prosazují surověji než kdy dřív. Směřuje k němu nikoli z vůle opírající se o všechny kulturní, historické a další důvody, ale pod tlakem finančních trhů. A nástrojem jsou ekonomické kroky, které se vydávají za něco jiného, než čím jsou. Takhle se státy nebudují.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.