Lidovky.cz

WEISS: Diplomat v biretu

Názory

  7:21
Kdybychom měli posuzovat arcibiskupa a nyní kardinála Dominika Duku čistě jako diplomata a politika, pak by jeho působení v úřadě bylo třeba považovat za nebývalý úspěch.

Pražský arcibiskup Dominik Duka vystoupil 18. prosince odpoledne před sídlem svého úřadu v Praze na Hradčanech s reakcí na úmrtí bývalého prezidenta Václava Havla. foto: ČTK

Doslova pár týdnů po jmenování stačilo novému primasovi k tomu, aby urovnal spor o vlastnictví Svatovítské katedrály, který se vlekl doslova od počátku existence České republiky. Přičemž epizoda dočasného církevního vítězství se zapsala do paměti hlavně tím, že církev v rozporu s předchozími sliby začala promptně vybírat vstupné.

ČTĚTE TAKÉ:

Dále je v současné době na dobré nebo alespoň relativně nejlepší cestě k vypořádání zabaveného církevního majetku. Na tom, že došlo k dohodě nejen o restitucích, ale vlastně zároveň o budoucím ekonomickém fungování církví, má arcibiskup jistě svou zásluhu. Pokud by se toto povedlo, vztahy mezi církví a státem by za pár let jeho úřadování poskočily o desetiletí. A konečně by se otevřel prostor pro to, aby když se řekne „církevní“, napadlo průměrného Čecha něco jiného než „majetek“.

Dukovi je vytýkáno, že má příliš blízko k prezidentovi. Tady bych mohl připomenout to, co řekl Ronald Reagan o amerických evangelikálech: Oni přistupují na mou agendu, ne já na jejich. Ovšem tím, kdo tu opsal názorový oblouk, je Václav Klaus, ne Dominik Duka. Dříve měl Arcibiskupský palác jiné politické spojence, jen se o tom tolik nemluvilo. A stát a církev rozhodně nejsou jedna ruka, koneckonců jako jedna z mála evropských zemí nemáme uzavřený konkordát s Vatikánem.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.